Citat:
Ursprungligen postat av
Fuggetabowdit
Utan känsla för trycket kommer skotten utan kontroll.
Har du bytt mag med tjocka handskar någon gång?
Vad skulle han bränna sig på när de satt handrails över pipan?
Aldrig hört talas om skavsår från tumgreppet.
Prova fyll ett mag med handskar och se hur det går.
Man behöver inte parera kaliber 5,56 nämnvärt då rekylen är svag.
Kan man inte hantera ett vapen utan att behöva handskar har man valt fel kaliber att skjuta med.
Jag har 10 månader i temperaturer från +30 till -30 och dryg meter snödjup med ak4 ständigt vid min sida. Därtill stor vana ksp och m/40 och verktyget och Olles brorsa.
Dock ej Ak5, medges.
I am shitting you not. Jag föredrog handskar eftersom jag inte var så road att jag höll på och grottade med byssen precis hela tiden. Däremot sköt man ju utan handske när man skulle träffa ngt. Med lösa skott och automateld satt handsken kvar.
Du förstår inte att SP inte behöver träffa ngt och att bumperstocken gör arbetet. Har man en lite löst sittande vante så drar man av den med tänderna om man behöver träffa prick.
Är man snickare eller skogshuggare eller skogsmulle eller troll så kör man väl utan vante, men sen de enarmade armarnas eventuella hädangång så skulle jag tippa att SP kanske inte fick så mycket träning med händerna, och belastar du då händerna på ställen de inte är vana att belastas på så uppstår nog skavanker även på en 64-årig Nevadabo.