2017-08-01, 22:48
  #253
Medlem
Addhocs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Axis.bold.as.love
Börjar misstänka att den där firmabilen som sågs köra ifrån platsen med däckskrik i samband med mordet inte var mördaren som flydde. Kan ju lika gärna ha varit ett vettskrämt vittne. Uppgifterna om firmabil kommer väl inte heller från polisen.

http://www.vasterastidning.se/hallstasura/dod-kvinna-hittad-i-surahammar-polisen-misstanker-mord/repqha!ox7yrtEQZi1PkOPl@TEzBg/

Ja det är helt klart en teori så god som någon annan. Måste ju i chocken som uppstod kunnat feltolkas vem som drog iväg i vad. GM kanske sprang från platsen samtidigt som någon fräste iväg i bilen.

Edit; Tror jag läste i tråden att polisen nämnt att det rådde olika redogörelser för hur GM tagit sig från brottsplatsen dessutom.
Citera
2017-08-01, 23:03
  #254
Medlem
Axis.bold.as.loves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Addhoc
Ja det är helt klart en teori så god som någon annan. Måste ju i chocken som uppstod kunnat feltolkas vem som drog iväg i vad. GM kanske sprang från platsen samtidigt som någon fräste iväg i bilen.

Edit; Tror jag läste i tråden att polisen nämnt att det rådde olika redogörelser för hur GM tagit sig från brottsplatsen dessutom.
Ja, precis. Sen är det ju fullt naturligt att åka fort som fan därifrån om man ser en man stå och kniva en kvinna. Däremot så borde ju den personen ringt polisen vi detta laget och rapporterat sin iakttagelse och när polisen då frågat vilken bil han åkte i så måste dom ju ha fattat att det var han vittnena syftade på. Polisen har väl dock inget direkt intresse i nuläget (antar jag) att gå ut och meddela att firmagubben är avskriven.
Citera
2017-08-01, 23:05
  #255
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sillen.frunken
Flykting hembjuden till kvinna våldtar 14-åriga dottern 2016-11-15


Var ju också i Surahammar, var hämnd kanske...nä verkar lite långsökt .

Nej! Det var fortfarande i RAMNÄS!

Sitter dock o håller tömmarna att det är hon. Kan mycket väl varit in till Sura med flakmoppen för att panta burkar o köpa billigt rödvin.
Citera
2017-08-01, 23:13
  #256
Medlem
LeonaHelmsleys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Siix
Nej! Det var fortfarande i RAMNÄS!

Sitter dock o håller tömmarna att det är hon. Kan mycket väl varit in till Sura med flakmoppen för att panta burkar o köpa billigt rödvin.

Hade verkligen varit ödets ironi om det varit hon, men känns inte troligt att den kvinnan skulle ha varit från Ryssland ej mindre troligt att hon skrivit en massa böcker.
Citera
2017-08-01, 23:16
  #257
Medlem
Axis.bold.as.loves avatar
Undrar lite mer exakt var hon blev attackerad ty man ser ju inget blod på asfalten på någon av bilderna.

Här är en bild där man ser kvinnans bil men inget blod i sikte: https://www.svtstatic.se/image-cms/svtse/1501597546/svts/article14662556.svt/alternates/extralarge/suramord2-jpg

Om man klickar på "Visa alla" nere till höger vid bilden i denna artikel så får man upp fler bilder. På den sista ser man bilen och parkeringen tydligare, även där syns inget blod någonstans: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vastmanland/kvinna-hittad-dod-i-surahammar-polisen-misstanker-mord

Det måste ju ha runnit ymnigt om hon var död redan när polis/ambulans ankom.

Förhoppningsvis hann hon ge uppgifter angående GM till något vittne som sprang fram för att hjälpa henne.

Fast om dom nu inte haffat en GM ännu så talar ju detta starkt emot att det är en anhörig, ex-make eller liknande självklara teorier.
Citera
2017-08-01, 23:23
  #258
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DreamTwister
Finns en tråd om hans försvinnande (och återfinnande): (FB) Stig från Surahammar försvunnen 24/10 (Hittad död /Mod)

Sällsamt mycket otur som drabbat den här familjen. Särskilt som båda offren framstår som "helylle". Riktiga Svenssons (eller, okej, Ivanovs), av den typen som nästan aldrig utsätts för grova, oprovocerade våldsbrott eller mystiska bilolyckor i hamnmiljö. Kommer att bli intressant att följa.

När uttalar sig GW?
Citera
2017-08-01, 23:24
  #259
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sunflare
Det kanske är en mindre seriös hantverkare som kommer till miljöstationen för att dumpa diverse byggavfall och miljöfarliga produkter. Kvinnan blir förbannad och skäller ut hantverkaren varefter hantverkaren med dålig impulskontroll knivar ned kvinnan.

I så fall är väl travellers lågoddsare.

Den firman är seriös. Har råd att betala för återbrukskort till alla sina bilar. Är ingen av dom grabbarna so ställer sig där o kladdar. Det gör deremot div. Villaägare. Snåla inavlade jävlar!
Citera
2017-08-01, 23:25
  #260
Medlem
fernebos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Addhoc
Nej du feltolkar. Det polisen avsåg var att de bedömde brottet riktat specifikt mot det offret och inte mot människor i allmänhet. Inte ens andra skolfröknar.

Är inte offret en människa i allmänhet?

Nu har förövrigt en misstänkt anhållits, men polisen vet inte om BO och misstänkt GM känner varann. Lutar åt att det trots allt är ett vansinnesdåd.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/a/vq2y5/kvinna-misstanks-mordad-i-surahammar--en-anhallen
Citera
2017-08-01, 23:25
  #261
Medlem
eliizars avatar
Man gripen: http://www.aftonbladet.se/nyheter/a/vq2y5/kvinna-misstanks-mordad-i-surahammar--en-anhallen
http://www.expressen.se/nyheter/intensiv-jakt-efter-den-misstankte-mordaren/

*edit* Livesändning på G

Artikeln uppdateras i nuläget ser det ut som
__________________
Senast redigerad av eliizar 2017-08-01 kl. 23:28.
Citera
2017-08-01, 23:27
  #262
Medlem
Addhocs avatar
Sådärja, nu har de plockat in en snubbe!
Edit; missade länken, här är den http://www.aftonbladet.se/nyheter/a/vq2y5/kvinna-misstanks-mordad-i-surahammar--en-anhallen
__________________
Senast redigerad av Addhoc 2017-08-01 kl. 23:29.
Citera
2017-08-01, 23:31
  #263
Medlem
Returpappers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Addhoc
Vari ligger bottennivån i det? Om syftet var att ha ihjäl kvinnan så är ju syftet uppnått och du kan segla vidare lika orädd som du var innan brottet.

Zebratänk, varför ska en mördare ta just "mig" när det finns 10 miljoner att välja på? Så varje år tar mördaren ett par hundra ur zebraflocken av folkhemsidioter och alla inser att risken är så liten, 1/50 000. Först när mördarna tar 1/5000 kanske vi ska värdera risken och känna obehag. Eller vad säger du experten?
Citera
2017-08-01, 23:34
  #264
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Addhoc
Nej du feltolkar. Det polisen avsåg var att de bedömde brottet riktat specifikt mot det offret och inte mot människor i allmänhet. Inte ens andra skolfröknar.

Polisen vet inte vem eller vilka GM är. De vet inte heller motivet för mordet. Då bör man nog även avstå från att lämna garantier till allmänheten.

Edit: Ser att det rör på sig nu. Skäligen misstänkt dock.
__________________
Senast redigerad av LeeVan 2017-08-01 kl. 23:47.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in