Citat:
Ursprungligen postat av
Fiskebein
Jag har inte järnkoll på Nordström (och vilka "ordinarie" som kan tänkas vilja gå den) men är det orimligt att tänka sig henne i teamsprinten, återupprepa förra säsongens höjdpunkt?
Svårt med teamsprint. Det känns inte riktigt som att Sverige lärt sig hur den disciplinen ser ut numera. Banorna är numera så tuffa att rena sprintåkare ofta får ge sig mot distansare.
När det gäller Nordström så är hon som jag ser det jävligt intressant i teamsprint. Sen vet jag inte hur Dresden banan ser ut. Men sannolikt är det en platt "stadsprint" och då säger inte resultatet så mycket om vem som bör köra i OS. Nordström är också regerande SM mästare ihop med Falk där dom slog Kalla/Öberg och Ingemarsdotter/Mohlin (Stina Nilsson var inte med).
Det stora problemet är att man så sällan får se dom testas i den formen. Så svårt att veta om Falk eller Ingemarsdotter är bättre vem som kör bästa av Kalla och Nilsson, Nordström mot Öberg etc.
På herrsidan känns Calle och Hellner som givna om dom vill. Bäst i både distans och sprint i år och teamsprinten går i fristil (missförstå mig inte jag tror knappast dom tar medalj men dom är bäst skickade iaf).