Citat:
Ursprungligen postat av Deon Lime
I vanlig ordning tittade jag på nio-sändningen Aktuellt idag som bland annat tog upp internets roll kring detta feneomen. Fler söker sig till sidor om tips hur man lättast tar sitt liv, samlas för att utbyta information och erfarenheter etc.
Något för flashback att haka på?
Skulle kunna vara en samlingsplats för diverse destruktiva människor med dödslängtan.
Är det verkligen så svårt att komma på sätt att ta ihjäl sig, det finns fem klassiska sen är det ju inte så svårt att fundera ut resten, ska vi verkligen ha ett helt forum som handlar om att ta livet av sig? Hur skulle trådarna se ut? Kan man inte lika gärna behandla ämnet nu i de 211 forum som redan finns?
Å andra sidan blir det ju knappast några forumprofiler i dessa forum, lär ju inte vara kvar länge nog att få över tio inlägg eller så.
Hur ska man utbyta erfarenheten föresten, jag vet bara ett sätt att ta självmord, allt annat är försök och det är något annat.