Det var någon långt bak i tråden som föreslog bensodiazepiner, alltså att GM var berusad av sådana. "Det kan bli lite urspårat då", eller någonting liknande, skrev postaren.
Och jag kan hålla med, har erfarenhet av dess negativa verkningar. Låt vara som bara att hitta osten i brödkorgen och brödet i kylen, en morgon efter att ha tagit sömnpiller i samband med alkoholintag. En annan gång har jag dragit ut böcker från en bokhylla och spridit ut dem på golvet nedanför, utan att minnas eller förstå varför. Intressanta böcker iofs, förmodligen ett hastigt infall av seriöst djupdykande i någonting - men där upphör spåren
Min poäng är att bensodiazepiner mycket väl kan utlösa ett okontrollerat rus, ofta i samband med sömnighet och alkoholintag. Men även kombinerat med amfetamin - särskilt om GM är snurrig och inte sovit på typ ett dygn eller mer.
Att de har rätt man står nu utom allt rimligt tvivel, han kommer att dömas till livstids fängelse, oh yeah.
Men varför skedde mordet så brutalt?
Jag sätter min peng på att talet om bensodiazepiner inte är helt grundlöst.