Citat:
Ursprungligen postat av
Yolololz
En annan intressant tanke är hur du enkelt kan ersätta etherium med en identisk klon som inte kostar något att ta fram.
T.ex så finns det etherium,bitcoin men även 21 000st andra alternativ du kan använda med identiska egenskaper eller även bättre egenskaper.
Det är inget du kan göra med råvaror som guld,olja etc.
Nej du tänker fel.
Applikationerna som byggs på Ethereum kommer inte funka på någon av de 21 000 andra alternativen.
Du kan bygga en egen applikation på någon av alternativen, men om Ethereum är vad folk bryr sig om, så kommer nog ingen vilja använda din applikation. Är din applikation bra nog, så kommer den snarare kopieras till Ethereum av någon.
Ethereum har likt Bitcoin varit topp 2 i flera 6-7 års tid. Alla andra alternativ på topp 10-listan har kommit och gått, vilket gör det ganska oattraktivt att satsa för mycket pengar på något annat. Jag menar, vis av historien så tenderar dessa alternativ att tyna bort ganska fort.
Jämför med alla som kopierade Bitcoin för massa år sedan. Hur har det gått för Bitcoin Gold, Bitcoin Rohdium, Bitcoin Dimond, Litecoin och allt annat skräp sedan dess? Det har gått så dåligt att folk sedan länge har slutat försöka konkurrera med sin egna "Bitcoin" clon.