Citat:
Ursprungligen postat av
impasto
Freud pratar om regression. Som jag förstår det är det en försvarsmekanism där man för att fly den nuvarande verkligheten försöker ta sig tillbaka till enklare tider och tidigare identiteter. Ett slags försök till tidsresa, som är helt omöjlig.
Där slog du huvudet på spiken med Freuds teori. Håller helt med.
Citat:
Ursprungligen postat av
hrwdtj
Är nostalgi någon form av verklighetsflykt tillbaka till en tid då saker kändes mer trygga och bekanta?
Ja, jag tror absolut det är så. De i min högstadieklass som det inte blev något av vill gärna prata om hur fantastiskt skoj vi hade det i högstadiet. Drar upp det ena minnet efter det andra. Vi övriga har gått vidare och tycker det känns patetiskt och pinsamt att lyssna på sånt varje gång vi stöter ihop i något samnanhang.
Har märkt att ett antal i min ålder med förvirrade liv, gärna lägger ut youtubelänkar till låtar från förr. Uppenbarligen fyller nostalgin en viktig plats i deras liv. Deras napp att trösta sig med?