Citat:
Ursprungligen postat av
lebronx
Ja, det tyckte vi också

Men där och då så fick vi som företag faktiskt ortfarande betalt för att vara där på riktiga smörjobb. Kika på nån brygga, dra lite kablar vid nån slags pool mellan 2 byggnader (igen så vet du säkert exakt vart jag menar), städa till det lite vid en bensinpumpstation.
Vad jag alltid funderade på var dock just om det var hållbart, och framförallt nödvändigt. Jag vill inte outa mig för mycket men jag kan väl säga att jag jobbar inom bygg och anläggning och en hantverkare som jag kostar ungefär 1500 kr i timmen. Man tackar och tar emot naturligtvis, men de flesta jobben vi gjorde var såna smörjobb att valfri polack hade gjort dom med tvåsiffrigt promille i blodet.
Yes vet var du menar.
Jo det är många företag som tjänat väldigt bra på detta, många inom koncernen har inget begrepp på vad saker bör kosta och inte. Man har i princip haft fria tyglar när det gällt inköp, även om det är helt onödiga saker som aldrig kommer användas men det är "bra att ha".
Men så klart även många som förlorat mycket nu på senare tid då pengarna började sina. Otroligt tragiskt.
Hoppas bara att alla arbetare som blev lovade guld och gröna skogar lyckas hitta något, det finns mycket jobb i Skellefteå just nu, men om nu skiten konkursar idag så blir det kämpigt.
Har hört att många tjänster som kommer ut har minst 100 sökande, oberoende på vad det är för typ av tjänst, folk är desperata att hitta annat så man söker allt.