2017-04-08, 16:24
  #469
Medlem
sinewaves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fernebo
Hur i helsike kan det komma sig att utländska radikala islamister som är helt öppna med sin beundran för IS kan få bo i Sverige? Såna här individer ska plockas in och skickas hem. Jag skiter faktiskt i om dessa blir kokade i olja i Uzbekistan. De har inget här att göra. Det är en ren jävla lögn att det här dådet inte hade kunnat förhindras. SÄPO hade blivit informerade om honom. Det var inte svårt att ta reda på hans sympatier för IS.

Allt måste göras för att stoppa radikal islamism i Sverige. Även de som hatar SD och som vurmar för invandring och flyktingar och som är emot hårdare lagar och inskränkta rättigheter måste ju fatta var vi hamnar om sån här skit börjar ske på regelbunden basis. Det är demokratin som står på spel och det är inte SD:s fel att vi har hamnat här.

Givetvis, det dröjer inte lång tid förrän Flashback har klart för sig vem det är och hur mycket denna delat och gillat IS-propaganda eller andra radikala saker. Man skulle kunna tro att polisen har betydligt bättre system för kartläggning. Givetvis ska alla dessa samhällsstörande element ut. Detta är trots allt inte medborgare utan bör snarare betraktas som motborgare; folk som är mot det samhälle som vi alla bor och verkar i. Finns ingen anledning att vi ska acceptera att dessa rör sig fritt i vårt samhälle.

Men börjar ske? Innan var det IKEA-idioten som specifikt riktade in sig på de som såg ut som svenskar. Tar man in idioter får man också idiotdåd som följd. Inte konstigare än så.
__________________
Senast redigerad av sinewave 2017-04-08 kl. 16:35.
Citera
2017-04-08, 16:27
  #470
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Radiopsykologen
Skulle tro att många "kommer ut" i helgen, det i sin tur sätter griller i huvudet på många andra grupptryckskänsliga individer.
Många som börjar skita i vad politiskt korrekta töntar tycker och bara kör på, vilket i sin tur förändrar den sociala hegemonin.
Detta kommer ske parallellt med att massmedias och etablissemangets propaganda blir allt absurdare och de återstående politiskt korrekta människorna ses som allt mer patetiska och i förlängningen utstötta.

Detta är ju iofs en utveckling som redan pågår, men det kommer accelerera rejält ett tag nu.

Lever man relativt ensam och bara matas av den massmediala bilden så kommer samhället bara verka allt sjukare, men i verkligheten bland vanligt folk så har uppvaknandet börjat ta riktig fart!

Det finns ju i princip bara lögner kvar i propagandan..
Lögner som det dessutom till stor del slagits hål på under det senaste året.

"Det förvånade delar av publiken som, i likhet med mig själv, upplever att allt som har med migration och integration att göra är minerad mark – i all synnerhet om man för resonemang som ifrågasätter några av de vanligaste förekommande lögnerna angående invandringen, exempelvis påståendet att invandring är nödvändig för landets välfärd, att invandring är en förutsättning för att våra pensionspengar ska räcka, att majoriteten av våra nyanlända är högutbildade. Samtliga påståenden är felaktiga, för att inte säga direkt lögnaktiga."
https://ledarsidorna.se/2017/02/recension-av-tino-sanandajis-bok-massutmaning/
Citera
2017-04-08, 16:32
  #471
Medlem
Såg en svensk flagga i "blomsterhavet" på Drottninggatan.
Vad säger vänstern om detta? Och Fi? De borde väl se det som rasistiskt och så där nationalistiskt som är så vedervärdigt i deras förvirrade hjärnor.
Citera
2017-04-08, 16:37
  #472
Medlem
Sådär ja då hände det som alla gått och väntat på.. nu kan vi aldrig aldrig aldrig gå säkra igen. Bli inte förvånade när val resultatet kommer nästa år. Nu fick Svenskarna nog. Oskyldiga människor dödade utav packet vi blåögda släppt in. Var är nu alla käcka kändisar som stod på tågperrongen och välkomnade IS krigare välkomna. Fy fan för det.
Citera
2017-04-08, 16:47
  #473
Medlem
Svetsfluxs avatar
De flesta politiker med Reinfeldt, Löfven och Fridolin i spetsen är väl skyldiga till detta ? Tack för att ni skapat ett tryggt samhälle att leva i.
Citera
2017-04-08, 16:52
  #474
Medlem
nilleboys avatar
Förstår verkligen inte vurmen här på Flashback för att utvisa utländska samhällsomstörtande element som exempelvis IS sympatisörer? Väntar med spänning på ett politiskt alternativ som propagerar för 1. Bunta ihop dem 2. Slå ihjäl dem.

Tror tyvärr att det krävs betydligt värre saker än bara detta dåd innan vi får politiker som vill skrida till handling istället för den kärleksbombning som verkar vara på tapeten nu.
Citera
2017-04-08, 16:56
  #475
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrStreamer
Såg en svensk flagga i "blomsterhavet" på Drottninggatan.
Vad säger vänstern om detta? Och Fi? De borde väl se det som rasistiskt och så där nationalistiskt som är så vedervärdigt i deras förvirrade hjärnor.

Vänsterfnasken brukar ligga lågt när sånt här har hänt. Om några dagar kommer de dock börja spamma dessa trådar

Och propagandan i vänstermedia kommer även trappas upp nu framöver. Se själva.
Citera
2017-04-08, 16:58
  #476
Medlem
En dansk forskare i utrikespolitik med fokus på Sverige tycker det ska bli intressant att följa debatten i spåren efter attacken.

Kommer socialdemokraterna fortfarande kalla SD för fascister undrar han.

http://jyllands-posten.dk/international/europa/ECE9494905/sverigeforsker-hold-oeje-med-tonen-overfor-sverigedemokraterne/
Citera
2017-04-08, 16:58
  #477
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hultabultan
Som SD-are har jag tidigare argumenterat, -"om negrer och araber vill slå ihjäl varandra, så låt dem göra det då, men ingen skall komma hit".

Tycker det svenska samhället är så jävla degenererat, nedgånget och fördärvat att man har mycket svårt att bry sig, även när detta sker i Sverige.
Alltså, -"om negrer och araber kommer hit och slår ihjäl folk här, då får de väl för fan göra det, i alla fall om det sker i Stockholm, mitt i ormboet"!

Vet inte riktigt hur spridd denna uppgivenhet är man känner i Sverige idag?

Vad fan som än händer så är lösningen på alla problem, ännu fler negrer och araber!
Citera
2017-04-08, 17:04
  #478
Avslutad
Herregud... "Låt inte hatet segra, sprid kärlek" "Det var inte pga etnicitet eller religion!"

Förstår inte dessa kioskmongon att detta skitsnack som göder främlingsfientlighet?

Hade inte haft ett Facebook-konto idag ifall det inte varit för att hålla kontakten via chatten med vissa människor.

Folk som säger att man inte ska diskutera eller något, hur jävla respektlöst är det att inte ens bestrida det som hänt, som ifall det ska vara en vardag. Är så sjukt trött mentalt på hur efterblivet hjärntvättade marjoriteten av Sverige är.

Grabben var en FLYKTING från ett icke-krigshärjat land. Han hade fått AVSLAG på sin asyl och därmed var fortfarande i landet. Hur kan folk ha mage och säga att det inte är något fel på Svensk invandrings- och integrationspolitik? Hade extremister gripits/utvisats direkt istället för bullar och saft, människor som inte har skäl eller anledning till att vara här så hade detta inte hänt.

Sen är det så sjukt hur folk gör en sådan sak till det.

Pågår mord och våldsbrott nästan dagligen pga detta men ändå fortsätter man blunda. Solklara gratispoäng till SD.



Trött.

Kärleken ska segra...
Citera
2017-04-08, 17:04
  #479
Avslutad
Två saker kommer att hända:

1. Det kommer att bli mer övervakning.
2. SD kommer att få fler röster än om detta inte hänt.

Återstår att se hur (S) samt de borgerliga hanterar situationen.

Händelsen lär underlätta för den realistiska falangen inom (S) att legitimera den nya restriktiva migrationspolitiken utan några större problem, under helgens kongress.
Citera
2017-04-08, 17:05
  #480
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Imastrangerhere
Du är något på spåret här

Gamla islamofober, järnrörsfighters, och nazister i maktens korridorer skulle bidra till en sund samhällsutveckling tror jag.

Kanske skulle vi få tillfälle att skratta åt judeskämt direkt från talarstolen? Och med en islamofob som justitieminister skulle terroristerna terrorisera folk i alla länder utom Sverige.

Vilket trött jävla svar. Hur orkar du som verklighetsfrånvänd pajas fortsätta trycka på "järnrörsfighters" bland SD-politiker? Det var, vadå, 2-3 jävla pajaser och du menar att de utgör hela SD? Tröttsamt. Ju större de blir (för de kommer), desto mer rumsrena blir de eftersom folk inser att det enda de vill är att ta ansvar för sverige och svenskarna, inte att de är rasister. Fler politiker med huvudet på skaft kommer söka sig till SD. Sen kan jag hålla med dig om att det är många oönskade kvar i partiet som gärna hade fått söka sig någon annanstans. Vissa fortsätter att dra ner partiet i smutsen.
Men titta på stolpskotten i miljöpartiet och hos socialdemokraterna. Hade det varit upp till dumjäveln Romson så hade Sverige fortsatt med öppna gränser vilket hade resulterat i massivt kaos med integration, bostadsbrist och ökad brottslighet. Alice Bah Kunhke satt i direktsänd tv och ljög om framgångsrikt arbete med återvändande terrorister i en ort som inte ens hade sådana fall registrerade, vilket ledde till att hon blev av med uppdraget. Innan dess satt Mona Sahlin på den positionen och det finns så mycket illa man kan säga om henne så det är svårt att veta var man ska börja. Behöver jag fortsätta? Känns det bra att ha röstat in sådana här människor för att styra vårt land?

SD är Sveriges sista hopp att få ordning på allt som är fel med det här landet. Både moderaterna och sossarna har haft många år på sig. Och det enda de gör är att förvärra. Så ta reda på fakta.
__________________
Senast redigerad av teren 2017-04-08 kl. 17:07.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in