Citat:
Ursprungligen postat av
Amriswil
AfS verkar inte ha någon egentlig strategi för sociala medier. Det är alldeles för lite aktivitet, och aktiviteter av fel typ. Kasselstrand borde komma med en allmän uppmaning till alla i styrelsen att skriva minst 3 tweets (eller vad som kan anses rimligt) om dagen och ge dem någon typ av ramar att förhålla sig till. Varför inte utse en person som sociala medier-ansvarig, som ständigt uppdaterar med saker? (Ja, jag vet att det låter bögigt, men nu är det ju Nuvarande År...)
När det gäller Kasselstrand själv behövs det också mycket mer. Ser nu när jag går in på hans Twitter att han inte lagt upp något sedan i fredags. Verkar som att han tagit helg. Föreställ er att Trump skulle ha tagit helg under presidentvalskampanjen...
Det behövs också mer verkligt innehåll. Både sådant som är lättsamt, där folk får lära känna personerna bakom (har man hört Den kokta grodan vet man att Kasselstrand har en vinnande personlighet), och sådant som är mer seriöst: rikta polemiska frågor till makthavare, interagera med sympatisörer, häckla medierna. Nu är det ju också väldigt smidigt att lägga upp inbäddade videoklipp och göra livesändningar med exempelvis Periscope. Det bör man ju göra. AfS måste ligga i framkant vad gäller allt tekniskt (det bör också gå att donera till dem i Bitcoin och andra kryptovalutor).
Även på Facebook är det ganska slött. Instagram verkar man uppdatera nån gång i veckan.
Jag förstår att AfS inte har resurser att verkligen satsa på sådant här, och att det inte rör sig om enkla saker, men det borde ändå kunna göras mer utifrån den kapacitet man har. I synnerhet med tanke på att man vill in i riksdagen. Väljare älskar offensiva partier, då bör det avspeglas över hela linjen.
Deras kommunikationsstrategi är definitivt undermålig, och kanske det främsta hindret för att de ska kunna ta sig in i riksdagen. Några exempel:
• När partiet lanserades höll Kasselstrand ett brandtal som säkert gick hem hos dem som samlats i lokalen. De tusentals personer som tittade på Youtube led dock av undermålig teknik (folk som stod i vägen för kameran och dåligt fokus på Kasselstrand). Dessutom var talet fattigt på politiskt innehåll, även om det var bra. Kasselstrand skulle ha gripit chansen att presentera AfS politik när han för en gångs skull hade tusentals åhörare.
• När AfS för första gången diskuteras i Den Kokta Grodan några dagar efter lanseringen uteblev också en övergripande presentation av AfS politiska program. I stället ägnade de sig åt det andefattiga gnäll på andra partier och politiker som alltmer kommit att prägla deras podd.
• Partiprogrammet är rörigt och svåröverskådligt. Samma saker diskuteras under olika punkter och man får leta sig fram.
• Olle Feltens avhopp från SD hanterades klantigt. Att SD skulle hindra AfS från att använda riksdagens presscenter kunde man ju räkna ut med öronen. AfS borde i stället ha hyrt en lokal där de själva kunnat framträda tillsammans med Felten och sända presskonferensen live över Youtube. Då hade de också kunnat gripa tillfället att återigen presentera sitt program inför en stor publik.
• Aktiviteten på sociala media är som redan påpekats på tok för låg. Om de inte orkar twittra själva borde de hyra in ett troll som gör det åt dem.
De skulle vinna mycket på att anlita en professionell mediastrateg. Tiden fram till valet är kort och kan liknas vid ett hinderlopp. Då duger det inte att vara passiv. Tvärtom måste de gripa varje tillfälle att föra fram sitt politiska budskap om de ska ha någon chans att lyckas.