Citat:
Ursprungligen postat av
Sinestro
Tack det uppskattas! Jag vill dock fortfarande veta om Swegot blivit inbjudna och tänker delta?
Skulle förvåna mig oerhört. Jag ogillar inte Svegot men skulle bli djupt besviken om de blev inbjudna officiellt så att säga. En sak att de dyker upp, en annan sak att de officiellt, med AfS vilja, bli förknippade med Svegotologerna.
Citat:
Ursprungligen postat av
Friherr
Svar nej! AfS kommer inte att bjudas in till någon studio på valnatten, helt enkelt för att de inte kommer att särredovisas och ingen kommer att veta om de har kommit in.
Vilket gör det hela sjukt spännande om övriga i TV redovisas till typ 5% på valnatten (om nu övriga ens redovisas då) och man får vänta till morgonen därpå!
Citat:
Ursprungligen postat av
SmokeyNegroni
Kiwi är/var inbjuden för att spela musik (fast han ingår inte i Svegot). Vi vanliga tjommar får inga inbjudningar, vi bara åker dit. Och det gäller även t.ex. "Conrad". Och han kommer garanterat vara där som en promille i folkhavet. Där kommer att finnas nazister, thaigubbar, horor, judar och bögar också.
Exakt. Och om man vet med sig att man har ett bagage som fullblodsnazist (tänk hakkors tatuerat på bröstet a la Magnus Söderman) så kan man göra AfS en tjänst och hålla låg profil.
Citat:
Ursprungligen postat av
hhb
Lite oroväckande att Betsson nu höjt sina odds till
4,6 gånger pengarna för ett nytt parti i riksdagen. Fast å andra sidan, vad fan vet spelbolagen? Partier som AfS och SD brukar alltid vara underskattade. Efter att jag såg Kasselstrand tala live i Kristianstad så är jag övertygad om att både Kasselstrand och AfS är rätt män att styra landet.
Min personliga gissning är att AfS får 4.2% av rösterna och kommer in i riksdagen!
EDIT: ni som röstar på AfS till riksdagen, kör ni SD i kommun/landsting eller röstar blankt där?
Spelbolagen brukar faktiskt oftare träffa rätt än opinionsinstituten, iaf är det vad media säger. Jag tror de flesta AfS-röstare kör på SD till kommun- och landstingsvalen. För vad är alternativet egentligen förutom i vissa fall lokala missnöjespartier?