Citat:
Ursprungligen postat av
maxorr
Ja det va som fan...
Tycker väl att det ska gå att ta bort det men det beror ju på om ni har kollat upp det? Tycker personligen det är egentligen ingen annans rätt att snoka i var man bor och vilka inomster och krediter eller anmärkningar man har? Detta borde regleras och reserveras endast till myndighetsutövning eller lånebolag ,- företag som har tystnadsplikt inkl ensamrätt på detta, eller mellan företag med organisationsnummer, ifråga om ett avtal eller ekonomisk överenskommelse.
Att privata personer emellan ska snoka i detta är inte av någons intresse i övrigt anser jag. Blir man ens varse, meddelad om en privat person skulle få, köpa kredituppgifter om en till en kostnad?
Detta svar fick jag när jag skrev till dem och frågade om man kunde få sina uppgifter borttagna därifrån:
"Uppgifterna som presenteras på Ratsit är offentliga uppgifter som bland annat hämtas från Skattemyndigheten, Kronofogdemyndigheten, Bolagsverket och SCB. Med offentliga uppgifter menas att vem som helst kan höra av sig till respektive myndighet och få ut samma information där. Alla personer över 16 år som är mantalsskrivna i Sverige finns med. Skyddad adress eller identitet är det enda sättet att dölja sin adress och övriga personuppgifter hos myndigheterna och det kan man få genom Skattemyndigheten eller Polismyndigheten om det t.ex. finns en hotbild. När ett beslut om skyddad adress eller identitet tagits döljer vi även uppgifterna på Ratsit. Vi varken lägger till eller tar bort uppgifter om personer eller företag vid önskemål om detta, vi presenterar det som är offentligt och finns tillgängligt.
Vi publicerar förutom offentlig information även telefonnummer, karta och streetview som kommer från privata aktörer så som Telia, Telenor och Google.
Publiceringen sker med stöd av YGL och Ratsit har utgivningsbevis från Radio och TV verket. Mer om YGL finner du här:
http://www.ratsit.se/Content/Legal.aspx"
Detta står på deras sida om meddelanden vid omfråningar:
"När du vill veta inkomster och betalningsanmärkningar helt anonymt är Ratsitkatalogen perfekt. Den är som en tryckt kreditupplysning och kan användas för såväl intresse som nytta. Ingen omfrågadkopia skickas ut".
De hänvisar till att det är offentliga uppgifter som vem som helst kan ta del av, ja men låt då alla dessa som vill veta något få jobba för det själva, kan jag tycka. Nej, för Ratsit handlar det om att tjäna pengar och om man sen trampar på den personliga integriteten, det är tydligen oväsentligt. Det är nog inte fler som vill ta bort sina uppgifter därifrån än att deras verksamhet ändå skulle gå med vinst.