Citat:
Ursprungligen postat av
pestloppan
Så sant, så sant. Men hade Donald och Bagdad Sean låtit bli att yttra sig överhuvudtaget så hade det inte blivit någon affär med media. För som du själv helt riktigt konstaterade; antalet åskådare vid en installation har ju ingen som helst politisk betydelse!
Nja, så Bagdad är det ju inte med tanke på att intresset för denna installation ändå var rätt hög och som sagt, många följde det via streams som inte räknades in bland massmedia.
Dock så håller jag med om att Sean Spicer gick lite i fällan när han började kommentera detta. Han borde helst ha sagt att de enbart svarar på frågor som bär politisk relevans och denna försägning kommer knappast tynga ner Trumps period som president. Det vore rent naivt att tro.
Denna historia kommer inte bli så långvarig ändå, det blir ett likadant fiasko för massmedia som de påstådda "läckorna" om Trumps påstådda Rysslands-kopplingar och fnaskäventyr. Borta med vinden om en vecka.