Citat:
Ursprungligen postat av
Stygotius
Du kan oftast få neråt 70 punkter (0,7 procentenheter) rabatt på storbankernas listräntor utan att förhandla speciellt hårt. Danske har lägre listräntor, men lämnar säkerligen mindre rabatter. Kan du vara med i SACO har Danske bra erbjudande utan förhandling:
http://www.danskebank.se/sv-se/saco/Pages/saco.aspx
stämmer inte.
0.49% kan bankmanen ge sen måste kontorschefen vara med i beslutet.
för att få det kräver banken att kunden samlar sina affärer, sparande och pensioner samt är aktiv i detta, använder enbart denna banken dvs ha det som huvudbank, ev teckna olika försäkringar på lånen, livförsäkring. det är ganska mycket.
sen finns det vissa grupper som får lättare rabatten.. de som blir slussade till banken via mäklaren. byter bank dvs nykund. har bra sparkapital dvs runt miljonen. eller de mer samarbetsavtalen som via facket,försäkringsbolaget..
OBS rabatten ligger bara ett år på rörlig (3månader) och löptiden på bundna.