Citat:
Ursprungligen postat av
Japhy
Nej, det finns ingen konsensus. Det hela är bara en bluff som du kan läsa om här:
https://www.forbes.com/sites/uhenergy/2016/12/14/fact-checking-the-97-consensus-on-anthropogenic-climate-change/#2f204f811157
Påståendet är i analogi med att hävda att 100% av alla genusforskare är överens om att vi lever i ett patriarkalt samhälle där kvinnor förtrycks. Men väldigt många klararr inte av att sätta sig in i vetenskapliga rapporter, helt enkelt eftersom de saknar bildning.
Den kol som bryts som energikälla, förekommer faktiskt i formen kol, hör och häpna. Det är ett fast ämne. För inte tror du väl att det finns stora lager med koldamm som bryts? Däremot kan det givetvis bildas en hel del damm under brytningen. Det är därför som republikanerna införde olika regler som skyddar kolgruvearbetarna. Det är 2017 nu, inte 1817. Arbetare har skyddsutrustning.
Vad gäller LC50 mäts det i enheten ppm, alternativt mg/m^3 luft. Att du skrev att kol skulle ha ett LD50 på 65mg/kg kroppsviktk gjorde att jag utgick från att du faktiskt menade LD50.
Riktvärdet för halten koldamm i luften ligger på väldigt låga siffror, vilket också är anledningen till att så få drabbas av stenlunga/kollunga.
För övrigt ligger givetvis inte LC50 för koldamm på några 65 mg/kg kroppsvikt. Det var bara en siffra som du hittade på själv. Enheten är ju helt uppååt väggarna. Vad fan, Klyban? Varför sitter du bara och hittar på hela tiden. Dina inlägg är ju en expose över tramsande och galenskap. Sluta nu tjafsa om saker du inte känner till.
Det är nämligen sån du är, Klyban. En lögnare.
Här kan du se hur kol som bryts i gruvor ser ut. Faktum är att det ser ut som kolet du använder i din grill. Spola fram till 34:40.
https://www.youtube.com/watch?v=MCsAI6ItU60
Ska du inte hitta på fler dumheter nu när du ändå är igång? För hittils har vi ju klarat av att exponera din okunskap gällande att kol skulle ha ett LD50 på 65mg/kg, vi har kommit fram till att det var demokraterna i Flint som ledde om vattnet och vi har kommit fram till att kol förekommer i ren form och det är den som bryts.

Det är konsensus på klimatet, men inte ifrån de som har en agenda.
Det finns inget mer och säga, och lite desinformation kan jag köpa., för den är så enkel att avvisa.
Om kol är ett så fast ämne, kan du då berätta varför de fick så mycket svartlunga för?
LC50 innefattar mer än i luften.
Du började ju med det initiala påståendet att ingen har dött av kol, och detta slingrande du har nu när du insåg att du inte visste om detta.
Är faktiskt humor av oanade höjder, och närmar sig parodi nu av dig.
Ser att du inser jag har rätt om Flint och dessa rör.
Det som är lite makalöst är att du plockar fram naturxxnåt examen.
Och sen inte klarar av att greppa varför det blev som det blev.
Och givetvis är detta beslutet taget av en demokrat, men hade dom haft lite stöd ifrån EPA.
Så kanske en lekman hade gjort ett beslut som inte orsakade denna korrosion, som löste upp beklädnaden i röret.
Även så har man massor av rör som man inte ens vet vad de har för material, så även om man hade plockat upp alla blyrör med beklädnad man visste om.
Så består fortfarande 40% av systemet av okänt material.
Men EPA vill du väl ha bort?
Det innebär ju det kommer bli galet med vattnet om det sker.