Citat:
Ursprungligen postat av
Skogsmullen
Nu är det ju så att AIK grundades i centrala Stockholm, där även större delen av den idrottsliga verksamheten höll hus fram till 1939, då Råsunda byggdes, och fotbollssektionen lämnade Stockholm stadion för denna.
Jag har inget mot att AIK kallas solnaklubb, även om jag själv benämner AIK som Stockholmsklubb(flertalet av idrottssektionerna huserar trotsallt fortfarande i Stockholm stad).
Denna fråga känns konstigt nog mest intressant för antagonisterna till klubben.
I över 75 år har ni huserat i en annan stad/kommun men ändå anser ni er tillhöra Stockholm. Bara skaka på huvudet åt sådana identifieringsproblem. AIK; Stockholm Stad – svar nej, Stockholms län - svar ja.
Finns massor med människor, vilka betraktar sig som stockholmare, som håller på klubbar som IFK Norrköping, Malmö FF, IFK Göteborg, Örebro SK, o s v, men som aldrig någonsin skulle påstå att dessa klubbar är från Stockholm bara för att de själva är detta.
Självklart är detta ett kul diskussionsämne, och det inte bara för era antagonister. Vill ni den ska dö är det bara att erkänna vilken hemkommun ni tillhör. Den heter Solna Stad.