Citat:
Ursprungligen postat av
Sjöqa
Din länk visar att ni ökade massor i årskortsförsäljning inför säsongen när ni försökte kopiera Pekings koncept men att ni är för kassa och har för obefintlig supporterkultur för att behålla publiken, i övrigt vet jag inte var du vill komma?
Kopiera Pekings koncept är väl att ta i då vi inte skänkte bort årskorten på samma sätt som ni. Dessutom hade vi ingen nybyggd klackläktare i toppklass att locka med. För övrigt ska väl en Pekingsupporter hålla rätt låg profil när det gäller att anklaga andra för att kopiera
Citat:
Ursprungligen postat av
Sjöqa
Ang. storleken på vår klack nu kontra förr så är det klart att framgång har en del i det men det är lite oärligt när folk försöker låtsas som att framgången är enda faktorn. CN skapades inför säsongen 2015 efter otaliga år av att klubben aktivt motarbetat supporterkulturen kring klubben. Helt plötsligt skapades ett publikdrag redan inför säsongen, och många gamla klackrävar återvände mm, långt innan någon ens kunde drömma om framgång. Klacken var bättre än på länge redan i premiären, och därefter drar som ni kanske vet folk folk. CN blev större och större hela våren trots att det inte var förrän sent på hösten som folk i staden började se IFK som ett reellt topplag.
Sen är det väl iofs också en styrka att växa i medgång också. ÖSK eller HeIF hade ju exempelvis aldrig klarat växa på samma sätt under samma förutsättningar.
Jag tror er publikutveckling till 95% förklaras med sportslig framgång. Curva Nordahl var på inget sätt en omedelbar succé, jag var på plats i er premiär 2015 och visst hade ni en betydligt större klack än på mycket länge och det var mer tryck än vid tidigare möten men inget exceptionellt. Kommande matcher var ni flera gånger nere under 6000 åskådare och curvan fylld knappt till hälften. Våren -15 är väl enda perioden efter "nystarten" ni har haft en tuffare period och det märktes direkt på publiksiffrorna och klackstorleken. Hade ni fortsatt som 2014 under resten av året har jag svårt att se någon annan utveckling än en stagnering av hypen på Curva Nordahl.
Det är bara att kolla på vårsäsongens siffror kontra höstsäsongens det året för att se hur mycket guldstriden skapade er publikboom. Borträknat derbyn och storlagen (sthlm, malmö, gbg) snittade ni 6 300 på första halvan av serien och 11 400 på andra halvan. Tror du själv ni hade haft över 10 000 och en full klacksektion mot Häcken i oktober om ni legat på 9-10 plats? Givetvis inte, vi snackar under 5000.
Curva Nordahl var en grymt lyckad kampanj för er, men det var den sportsliga framgången som gjorde att hypen kunde hålla i sig. Återstår att se hur er nya klack tål en långvarig sportslig motgång då ni inte haft någon än. Men jag gissar att det inte skulle bli lika illa som 2014 när ni hade viktiga matcher med under 4000 åskådare och en klack man faktiskt trodde var på väg att dö ut. Nu tror jag ändå ni har byggt upp en lite större kärna som faktiskt hänger kvar även i tuffare tider.
Att vi i ÖSK inte hade växt liknande under samma förutsättningar är ju omöjligt att säga med tanke på att vi aldrig haft sportslig framgång. Min gissning om vi fått en liknande ökning i Örebro med löjligt billiga årskort, en nybyggd klackläktare i allsvensk toppklass och en av sveriges bästa arenor i övrigt, samtidigt som som vi tar ett sm-guld från att ha varit en nedflyttningskandidat året innan? Ja, jag tror vi hade fått se en markant ökning på både publiksnitt och klackens styrka.