Citat:
Ursprungligen postat av
mattep74
Hur mycket feministpropaganda var det i första spelet? Den del när Ellie får jaga medan Joel är skadad? Menar du DLC är HBTQ? Jag tänker där mer att Ellie är en yngre tonåring som har en bra kompis. Tjejer pussas och har sig utan att de är lesbiska.
Och om det nu visar sig att Ellie är lesbisk, vad spelar det för roll? Vi lär ju knappast se någon sexscen
Om jag inte minns fel så är det bekräftat att Ellie är lesbisk. Och precis, vad spelar det för roll? I just TLOU så är det inte opassande, det trycks inte upp och tvingas i ansiktet på en non stop så det stör inte alls.
Citat:
Ursprungligen postat av
aina08
Vi vet ju inte hur de ligger till, men ja gissar att man hade planerat någon större release grej dagen då de skulle släppas vilket man nu inte kan genomföra. Det blir sämre publicitet vilket också kommer att sälja sämre. Man säljer ju flest antal spel direkt när de släpps så dom vill nog vänta för att kunna slå på den stora trumman när de väl är dags. De är ju inte vilket spelsläpp som helst.
Släpps nog till jul istället skulle ja tro.
Men visst är de tråkigt.
Nja, TLOU har lite av GTA-status att det inte krävs nån reklam och bra publicitet, spelet kommer sälja bra hursom.
Sen så är det som så att folk är inomhus och spelar mer än nånsin just nu under corona-tiden. Kolla bara på steam som har slagit sitt rekord på högst antal aktiva spelare samtidigt, 2 gånger tom tror jag att det hände. Släpper de spelet så hjälper de folk och samhället genom att ge oss ny underhållning så vi är mer benägna att stanna hemma. Sen tror jag också att de ville göra nåt speciellt event vid spelsläppet, som tyvärr inte är möjligt nu.
Får väl se när det släpps, jag tror mer på augusti eller september. Jul är aaaaalldeles för långt bort, inte ok speciellt när spelet är i stort sett klart. Dessutom så är det nånstans där PS5 ska släppas, då kommer de tappa mycket pengar på att många skippar PS4-versionen och kör på en kryddad ps5-version. Släpper de spelet i höst så kommer många köpa båda versionerna, precis som det hände med TLOU till ps3 och sen remastered till 4.