Citat:
Ursprungligen postat av
Captinhero
I människans tidiga tidsålder så levde vi inte så jävla länga. Folk dog väll när de var runt 30. Oftast pga sjukdomar skador kyla m.m.
Mord, krig, svält, barnafödsel, jaktskador, förgiftningar ... bara för att addera till listan.
Citat:
Finns det något från ett filosofiskt moraliskt och vetenskapligt synvinkel som verkligen stödjer människans kamp att bli så gammal som möjligt?
Det här är ett mycket större område för diskussion än folk antar. Och dessutom mer komplicerat. Jag kan inte göra det rättvisa men ska försöka ge en mycket förenklad introduktion (jag är ingen expert på området).
Rent generellt kan man säga att arter som är långlivade föder färre barn och investerar mer i sin avkomma än kortlivade arter som föder fler barn som behöver mindre investering.
Exempel:
Spindlar kanske bara lever nått eller några år men föder tusentals spindelbarn som direkt efter födseln är självständiga och kanske mer än 90 % dör inom någon månad. Laxen lägger sina tusentals ägg i grus i en älv under hösten och överger dem. Dödstalen är lika stora där. De investerar i kvantitet snarare än kvalitet.
Långlivade varelser föder däremot kanske bara ett eller en handfull avkomma, kanske inte ens varje år, som alla är förtvivlat beroende av sina föräldrar för mat, skydd, värme och upplärning i en artspecifik kultur. Se exempelvis elefanter, valar, stora apor inklusive människan. En människa behöver minst 15 år att växa upp och bli självständig med all kunskap från sina föräldrar. Kvalitet snarare än kvantitet.
Baserat på det verkar det som att vi förlorar vår biologiska användbarhet vid cirka 35 till 40 års ålder. Kvinnor slutar sin ägglossning någonstans där och går in i klimakteriet och både män och kvinnor startar sitt biologiska "förfall" efter 40 års ålder med cancer, förminskad muskelmassa och diverse sjukdomar. Men det finns en teori som kallas "the grandmother hypothesis" (
https://en.wikipedia.org/wiki/Grandmother_hypothesis) som föreslår att när en kvinna når en viss ålder är det av större biologiskt värde att ta hand om sina barnbarn än att föda egna barn, och att detta förhållande är en genetisk adaption i sig självt (att det alltså är genetiskt programmerat).
Det innebär att man vårdar sina egna gener genom att vårda sin avkommas avkomma. Därmed är det av värde att mormor, morfar, farmor, farfar lever vidare en tid efter att de själva blivit infertila.
Vet inte om det besvarar din fråga. Jag försöker att visa att detta är ett område som innefattar biologi, evolutionär biologi, antropologi samt evolutionär psykologi och säkert fler områden till.
Frågan är inte en proper filosofisk fråga men så vitt omfamnande att den förtjänar sin plats här.
Ställ frågor om du undrar något och kanske jag eller någon annan kan svara.
Pro.