Hon är ju jättegravid. Därav att hon ser sliten ut och inte orkar sköta sin hygien eller fixa sina kläder. Jonas måste ju också få ett barn tycker hon antagligen, men det är hennes kort till att vara mammaledig och att Jonas tar hand om alla andra. L är väl gammal nog att hjälpa till också.
Och så tänker hon förstås på det att med ett barn så kan hon bli poppis på nätet igen. Säger inte att det är därför hon vill ha barn, men hon tänker på det där. Gymmet och blomsterbutiken är ju jobbiga att ha, hon har ju nu när hon väntar smått en orsak att sälja sina ääääääääälskade projekt.
Det är ju därför de ska bo lite större också. Hon måste ju få ha eget rum, och L får ha ett rum och J och bäbbisen får ha ett.