Citat:
Ursprungligen postat av
outoftheblue
Det är inte alla typer av brott som kan anmälas online. Dessutom antar jag att My är som många andra, man har en viss respekt för polisen och känner inte att man kan beordra dem att ta emot en anmälan.
Låter osannolikt att det skulle ske flera gånger. Man frågar inte om man får göra en anmälan, utan man gör en anmälan.
Den på stationen som för dagen tar emot anmälningar har som enda uppgift att dokumentera en anmälan. Även om det så är en a-lagare som hävdar att ett ufo tagit hans pilsner.
Om det mot förmodan skulle varit så att hon flera gånger inte fått göra en anmälan, så är det viktigt hon anmäler de händelserna, så Polisen kan bli åtalade, och på så vis bidraget till att detta inte blivit löst.