Citat:
Ursprungligen postat av
motvall
Kul att se dig i tråden efter din paus. Men försiktigt optimistisk låter lite löjlig, är väl bara gilla bollen som spelats nu och jämföra? Det konstiga är hur kort tid allt tog så fort Jupp dök upp, för det är samma spelare som spelar. Visst kanske inte motståndet varit det tuffaste, jag njuter ändå.
Jo. Det blir intressant hur det kommer se ut mot starkare lag. Men man ser ju konturer för det. Under Ancelotti..trots att man vann ligan konfortabelt så såg det väldigt trögt ut nästan hels tiden. Och han var en väldigt dålig utnyttjare av truppen. Alla kan inte spela jämt men i en klubb som Bayern måste man kunna hålla folk nöjda så mycket som det går. Det kunde Heynckes.
Sen tror jag att hans bristande kunskaper i tyska låg honom i fatet som inte blev bättre efter hand vad det verkade. Det var något nytt för klubben med. Jmf med Pep som omedelbart satte igång och lärde sig så fort han kunde.