Citat:
Ursprungligen postat av
wwr
Bookies brukar ha rätt (självsanerande branch). Förra veckan trodde de mest på deltagande i EU-valet, ingen ny folkomröstning, i år i alla fall. Men utträde före 2022. (Dock totalisatorodds)
Politikerna vet nog "innerst inne" hur sista akten i denna fars kommer att sluta, men de genomför pjäsen.
Lite konstigt att de skämmer ut sig så, om allt ändå slutar med ett utträde. (Fast hur lång tid tog det inte för 7K att bilda regering i höstas, jag menar vintras.)
Det handlar nog om att visa hur ofantligt svårt det är att gå ur maffian, eller EU som den också kallas. Detta fruktansvärda lidande skall inga andra politiker ens tänka på att underkasta sina länder.
"Den som går ur klubben förväntas göra det i good standing och ta bort klubbens tatueringar. Om man inte vill göra detta frivilligt kan man få hjälp med att ta bort dem av andra medlemmar, exempalvis med vinkelslip"
(socialantropologen C-J Charpentier i en gammal artikel om Hell's Angels och andra kriminella MC-gäng)
Maffior brukar mycket riktigt ha sina egna ritualer kring medlemmar som utträder...