Citat:
Ursprungligen postat av
Snobird
Sverigedemokraterna verkar vara mycket negativa mot Islam och muslimer i allmänhet. Visst kanske de skulle hävda de bara är kritiska mot extremism och islamism, men det är inte den bilden man får. Konsekvensen blir att de alienerar de flesta muslimer i Sverige, och därmed går miste om potentiella väljare.
Det är dock ett faktum att vi har religionsfrihet i Sverige. Att vara emot en religion eller dess utövare är kanske därför inte helt förenligt med ett demokratiskt synsätt. Det är även ett faktum att islam kommit till Sverige för att stanna. Oavsett vad någon tycker, så kommer vi under oöverskådlig framtid ha en stor muslimsk minoritet i Sverige. Detta måste SD ta ställning till, och inte leva i en fantasivärld där de tror alla muslimer kan köras ut ur landet eller assimileras.
Det finns ju faktiskt muslimer som är emot den invandringspolitik som förs/förts i Sverige. Jag vet själv detta då jag talat med en del... De har dock mycket svårt för att rösta på SD, med tanke på den inställning partiet har till Islam. Frågan är därför om SD borde ändra sin inställning till islam och muslimer?
Försök att säga det till Kent Ekeroth!!!
Det kommer aldrig hända att Sverigedemokraterna ställer sig mer vänligt inställd till muslimer.