Citat:
Ursprungligen postat av
Jannebigplay
Är knäböj helt kört för oss stela? Jag kan inte sitta på huk ens utan vikter utan att foten är lyft. Har jag hela foten i marken så kommer jag knappt ner eller så kröks min rygg som en ostbåge. Någon som har något tips?
Det låter som att du är alldeles för vertikal (lodrät) med överkroppen, vilket gör att knäna åker framåt alldeles för mycket i botten. Det är i stort sett utförandet av en frontböj du gör (stången framför huvudet). Det kräver lite mer fotledsmobilitet.
Är det vanlig böj du vill göra, vilket rekommenderas till nybörjare så stå axelbrett, ta ett djupt andetag som du håller kvar i magen, och sitt lååångt bak med rumpan när du går ner och luta dig framåt. Se till att du har balans.
Lite förenklat. Sen finns det lite fler detaljer man kan tänka på.