Citat:
Ursprungligen postat av
plastgubben
Ibland undrar jag om det bara är jag. Jag har bara ett deltidsjobb som är skit. Har fan sökt hundratals jobb. Varför är det så jävla svårt? Får bara "vi har valt att gå vidare med andra sökande". Fuck you. Jag tänkte på detta igår när jag promenerade på stan. Överallt ser man folk i sina yrkesroller som utför jobb av olika slag, det får en att känna sig som skit. Fan vad jag hatar den här världen.
Hur går du till väga: söker du via internet bara? Bara en sån sak som att
både slänga in en ansökan över nätet
och ringa upp kontakt/rekryteringspersonen ökar chansen att få en intervju bokad. Dubbelgardera dig. Jag har fått ett antal intervjuer som jag vet att jag annars inte hade fått tack vare det.
Det du skall göra är att inte bli nedslagen när du får nej, utan se det endast som feedback att bli bättre på intervjuer till nästa intervju. Var inte blyg, fråga rakt ut varför andra personer gick vidare i rekryteringsprocessen eller fick jobbet och inte du. Ring upp om det krävs. Är också en smula "numbersgame" med tanke på att personkemin osv mellan dig och olika rekryteringspersoner kan skilja och de är individer som tänker olika och jobbar för olika företag, men det går även att bli bättre på att kommunicera väl. Har du gjort X antal intervjuer för Y typ av jobb så vet du vilken typ av frågor som kommer. Ha bra svar på dessa, men i första hand var avslappnad och tro på det du säger (men visa på ödmjukhet där det är passande). Vad man säger spelar roll, men majoriteten av kommunikationen är icke-verbal.
Att tänka på:
- lär dig skriva bra ansökningar (CV och personligt brev)
- Socialt nätverk. Var en utåtriktad person som är ute och knyter kontakter.
- Klä dig snyggt och matchande.
- Tänk kreativt. Du kanske behöver se möjligheter i en annan bransch? Byta stad? Byta land?
Starka personer med drivkraft, god kommunikationsförmåga och som kan tänka utanför boxen får jobb. Det går att lära sig bli en sån person.
Citat:
Jag har inga intressen, ingen ambition, utan vill bara ha ett jobb.
Blir mycket lättare när du vet vad du vill göra. En stor del av arbetslöshet beror på att det finns folk som inte vet vad de vill göra. Finns yrken och branscher där det saknas personal. Vården, ingenjörer osv. Om du är totalt ambitionslös kan du åtminstone ta reda på var det saknas folk och satsa på det.
säljjobb är annars lätt att få - men då måste du ändra inställning och värderingar rejält.