Citat:
Ursprungligen postat av sten.b
När jag för en sida sen kritiserade den här sandlåde"debatten" och la ut
http://home.att.net/~carlson.jon/Pentagondemolition1.htm för att om möjligt diskutera de tyska bilder som på ett betydligt grundligare sätt än de "officiella" analyserar vad som hände Pentagon och som visar att det med stor sannolikhet var en A3 Skywarrior som flög in i byggnaden.
Jag har läst igenom länken nu och har lite kommentarer och frågor. Jag delar upp det på tre punkter.
1. Tyska bilder
Vilka är dom tyska bilderna på sidan du länkade till? I texten sägs dom tyska bilderna visa att planet inte alls gick igenom väggen:
Citat:
Ursprungligen postat av sten.bs länk
However, German photos (made in the USA) showed NO PENETRATION WHATSOEVER of the interior:
Rare German Photos Expose 911 Pentagon Hoax
http://www.rense.com/general70/3o.htm
Länken ovan till de "sällsynta" tyska bilderna får iallafall inte jag att fungera. Jag hittar inte heller på sidan några bilder som visar att planet inte gick igenom väggen. Du kanske har en bättre länk? Jag vill gärna se dom bilderna.
2. A-3 Skywarrior
Jag tycke inte att dom i din länk lägger så mycket energi på att visa att det var en A-3 Skywarrior som kraschade. Snarare så verkar det som att dom utgår från att det var det. Enda försöket att visa på att det var en A-3 är denna bild:
http://home.att.net/~carlson.jon/Pentagondemolition1_files/A3enginehitfuselage400C.jpg
Fyrkanten skall visa en Skywarriormotor och den stora ovalen skall visa andra vrakdelar från en Skywarrior. Hur man kan se det från en bild med så låg kvalitet förstår jag inte. Det är iallafall inte tillräckligt för att övertyga mig.
3. Väggen
Större delen av din länk verkar gå ut på att visa att delen av Pentagon som träffades var byggd på ett speciellt sätt som skulle göra att den lättare kollapsade. Tror du på det? Två bilder visar "VIEW OF TARGET WALL INTERIOR". Dom verkar visa Pentagon inifrån men vi får inte veta när eller var dom är tagna och i vilket sammanhang. Om jag tolkar resonemanget rätt så skall bilderna visa att en lucka lämnades mellan själva väggen och golvet (för att göra väggen svagare). Jag är inte säker på att jag förstår dock. Exakt vad skall denna bild visa??
http://home.att.net/~carlson.jon/Pentagondemolition1_files/Wallfloorgap500C.jpg
Slutligen: Räcker det fortfarande med 50 inblandade i konspirationen (som Mankan och Vaken hävdat) om den nu också innefattar medvetet fuskbygge av Pentagon i syfte att göra väggarna svagare?