Citat:
Ursprungligen postat av
Eerieye
Nästa plan blir garanterat med några av de "features" som stealthplan har. T ex då invändiga vapen och anpassad flygkropp.
Jag har f ö inte spelat ner "stealth", lika lite som jag spelat ner kamouflagemålning. Jag menar dock att man inte ska hänge sig åt extrem stealth eftersom detta driver kostnader som inte är av denna värld.
Jag tror också att man med Gripen E har maxat vad som går att göra med Generation 4. Gripen C/D kommer med MS 20 Block IV & V att hamna i närheten av detta, så de duger nog ett tag till.
Man får ju tänka på det motstånd som griparna ev kommer att möta också. För ryssarna har ju t ex inte stealth utan bara ett plan som försöker se ut så.
Ja, på en drönare måste ju kostnader hållas nere.
De är till för att kunna offras, de skall kunna finnas i mängd dessutom.
Om ett Gripenplan förlorar sin drönare i en attack eller skenmanöver så skall det finnas en ny att ersätta med direkt.
SAAB försöker med en ganska knepig grej med en relativt billig drönare som desssutom är supersonic och stealthig.
Det blir intressant att följa.