Citat:
Ursprungligen postat av
Merapi
Men snälla....
Sverige är ett föregångsland miljömässigt sett.
Svensk, eller nordisk snarare blandekonomi...anses av många vara en oerhört lyckad förebild, så även i nutid.
Bara googla det talas positivt om vår politik lite överallt. Att man skulel tala om det som en katastrof, eller
dylikt är ju helt hittepå....visst, extremhögern lär ju göra det...men usäkta mig...vem fan bryr sig om vad extremhögern anser om något?
Ur miljöhänsyn är vi inte ett framgångsland. Vi konsumerar ofantliga mängder importerat skräp, vi tvingar upp priset på inhemsk, vettig matproduktion vilket gör att vi importerar enorma mängder hemskt danskt kött. Vi drar ner produktionen av bra el till förmån för ofantligt krävande vind- och solproducerad sådan. Vi lägger inte en krona på forskning kring toriumreaktorer, vilket idag är den mest troliga vägen till ren el.
Vi bygger ett samhälle fortsatt beroende av fossila bränslen.
Vi vägrar inse idiotin med invandring till högkonsumtionssamhllen, speciellt på våra breddgrader.
Vi vägrar ta tag i gruvindustrins problem och vägrar se bristerna i jord- och skogsbruket som utrotar mångfald.
Och framför allt: Vi semestrar på andra sidan jorden och ser inget fel med det.
Det är väl belagt inom forskning att de nordiska ländernas framgång berodde på tidigt nittonhundratal och det fokus man hade på marknadsekonomin, och inte sextiotalets vänstervridning.
Allt bra blev sämre iom socialdemokratin. Vi tappade i i princip alla rankingar.
Invandringen har förstört den svenska tilliten, den svenska homogeniteten, den svenska välfärden, den svenska kulturen, det svenska folket.