Citat:
Ursprungligen postat av
justina
Kista är blandat, men det är ju ett ställe dit massvis av folk åker för att jobba och handla. Inget problemområde direkt.
Husby, Tensta, Rinkeby har inget som gör att folk utifrån beger sig dit (jo nån arbetsförmedling kanske och en ortopedmottagning) och nästan alla som bor där är invandrare. Jag tycker nog de är ganska segregerade platser. Sen kan vissa delar se fina ut pga grönområden, det håller jag med om.
Personligen efter egna erfarenheter har jag aldrig känt något som helst obehag av att vistas i varken Tensta, Husby eller Rinkeby, det gäller även nattetid.
Jag har flyttat runt en hel djävla del på grund av jobb och utbildning och har bott i "The big 3", Stockholm, Göteborg och Malmö. Inga områden i Stockholm har gett mig någon känsla av obehag, detsamma gäller Malmö och då är Rosengård inkluderat. Enda gången jag någonsin har haft en känsla av obehag av att befinna mig i ett område var för några månader sedan i Biskopsgården, det var bara en mycket märklig och något ut av en obehaglig känsla. Det kändes typ som att alla var rädda och då var jag där mitt på dagen, ingen tittade på någon annan och det kändes bara som en märklig stämning.
Med det sagt, rent statistiskt för privatpersoner så är "No-Go"-zonerna ett skämt, det finns inga områden som är direkt förenade med fara för civila och laglydiga individer. Faktum är att det är betydligt större sannolikhet att råka ut för ett brott i centrala Stockholm på Stureplan än vad det är i någon förort.