Citat:
Ursprungligen postat av
KringEx
Jag fick aldrig något vettigt utskrivet (har missbrukarstämpel) så jag gav upp
Nu köper jag min medicin svart och tycker att det fungerar klockrent. Lite dyrt men
Läkarna bär ett stort ansvar till att det pågår en svartförsäljning av läkemdel eftersom att dom vägrar skriva ut ångestdämpande/lugnande medel till folk som behöver det
Själv fick jag aldrig någon hjälp utom vid insättning av läkemedel eller akut efter operation osv. Jag hamnade i ett tillstånd där jag bara satt apatisk och kämpade mot ångesten dygnet runt, hela mitt liv raserade och jag förlorade säkert minst 1½år av mitt liv för att jag litade på sjukvården. Klantigt eftersom jag nästan har en läkarexamen från min ungdom och inte har så svårt att lösa problemen medicinskt. Dyrt, olagligt men idag tjänar jag iaf gott om pengar och har ett jobb som fungerar trots min smärtproblematik.
Citat:
Ursprungligen postat av
gato12
Kan själv bli lite trött på inställningen att piller ska hjälpa allting...kan i många fall snarare förvärra måendet.
Benzo ger lindring, det hjälper inte på lång sikt givetvis men, det finns piller som dövar smärta, somatisk och psykisk. Varför ska man då lida när man kan leva ett normalt liv.
Citat:
Ursprungligen postat av
KringEx
Kan i många fall rädda liv också
Jag kommer dö oavsett, men innan jag började med benzo var jag död inombords och kunde inte ens gå utanför dörren. Idag föreläser jag för folksamlingar, konsulterar på olika bolag och lever för första gången på länge.
Citat:
Ursprungligen postat av
gato12
Mjoo, alltid lätt att vända på steken...men i de allra flesta fall så har läkaren bra mycket bättre koll än vad du har på diverse medikamenter och gör en kvalificerad bedömning över vad du behöver och inte behöver.
Och det är väl självklart att motion och terapi hjälper i det långa loppet.
Bensodiazepiner hjälper till exempel mer i det kortare perspektivet.
Men det är klart att om man är knarkare så vill man ha starka mediciner.
Och om jag talade om att så absolut inte är fallet? Nu tog jag aldrig min läkarexamen men nog fan har jag bättre koll på feedbacks, metabolism och mycket mer när det gäller läkemedel som berör mig. pubmed är väl inte precis låst och de flesta läkare är medelmåttor, akademiskt som human kapitalistiskt.
Citat:
Ursprungligen postat av
megasaurus
Jag inser att många här vill få medicin för ångest. Det fanns en tid i mitt liv där jag ochså hade en ångest som förstörde allt i mitt liv.
Jag kommer i håg en gång när jag gick en promenad och det var en stjärnklar natt. Och jag fick en tanke om att jag skulle förlora fotfästet och åka upp i rymden.
Det låter fånigt, men jag kunde inte åka buss, stå i kö, eller vara en normal person. I Umeå finns det en lång cykelbana från lassarettet ner till stan som jag gått på hundratals gånger. Men jag kunde inte gå på den. Jag gick i halvmeter snö hellre.
Normalt skulle jag som "machokille" normalt fjantat bort. Men jag vet att ångest och paniksyndrom är en väldigt verklig grej som förstör livskvaliteen för många människor.
Det där är intressant på sätt och vis. Panikångest brukar definieras som att man verkligen tror att man ska dö. När jag var med om en svår olycka och hade så ont att jag svävade mellan att vara medveten eller ej så minns jag hur jag tänkte, fan vad mycket skönare det är att ha ont än att ha ångest.