Citat:
Ursprungligen postat av
teknikfreak
Fem asylsökande ungdomar utan anhöriga i landet som knyckt en bil på fyllan och är ute på joyride på för dom okända vägar känns som en rimlig förklaring?
Ju längre tid det går utan ett knyst om namn, inga spår efter sörjande varken på plats eller på nätet, detta trots att det rör sig om 5 yngre män vilka ju i normalfallet torde ha en mindre armé av sörjande vänner och familjemedlemmar, desto mer ger jag mig fan på att du har rätt.
5 ensamkommande vuxna barn som "försvunnit" direkt efter placering på boende vilket ju tydligen inte hör till ovanligheterna nu för tiden, sedan lever kriminellt kalabalik-liv, snor en bil och kör ihjäl sig eftersom man inte har en aning om vad trafikvett och regler är.
Förklarar också varför polisen inte heller verkar ha koll på vilka de döda är.
Detta lär bli en bomb i media om ett scenario likt ovan utspelat sig..