Citat:
Ursprungligen postat av
RonPaul2008
Detta öppnar för nya tjänster, vilket är mycket bra. Sen tror jag inte Flashback kommer kräva ID, det kommer snarare totalförbjudas.
Problemet är att detta stannar inte vid inloggning på sociala medier, utan de arbetar för att någonting annat skall förändras och det är att inskränkta på din integritet här på internet. Alla oroväckande utvecklingar går att analysera utifrån det första steget - detta är det första steget i kampen mot din integritet och vad du gör på internet, det kommer till att sluta med att vi behöver koppla upp oss genom vårt bankID så att de vet precis vad fan du sysslar med på internet.
Och att pissa runt på ord som 'döljer man ingenting är det väl skitsamma' är en inställning det skall vara skottpengar på i ett fritt samhälle, det är samma inställning som 'jag skiter i yttrandefrihet för jag har ändå ingenting att säga'
Vi skall aldrig se det som någonting bra när staten arbetar emot frihet, men det gäller att vara analytisk och försöka förstå helheten och inte bara se delvis av pusslet vilket är precis vad du gör även om du i läsande stund förnekar det och detta är någonting staterna är medvetna om, att folk som jag inte lyssnas på trots att vi har haft rätt om mycket sedan 90-talet.
Ingen står på sig, vår frihet tas ifrån oss och de fria ordet på internet där vi kan diskutera bristerna i systemet som enl. politiker inte existerar, samtidigt som vi värvar personer till att rösta nationalsocialistiskt eller på SD (obs. korrelerar inte SD med nationalsocialism). Det är på internet många har börjat syna islamiseringen och påverkan det kommer till att ha på samhället framöver.