Citat:
Ursprungligen postat av
whatifiseeyou
Ja, det är väl det stora problemet med Sverige att vi inte straffar våra brottslingar tillräckligt, det finns ingen avskräckande effekt. Jag är dock emot extrema straff, t.ex. 45 livstidsstraff som vissa delstater i USA utdelar. Här kan 5 grova rån och och några fall av misshandel leda till straff som nästan kan jämföras med när ett väl fostrat barn får godisförbud.
Det är inget fel på Sveriges påföljder egentligen, inte när det handlar om etniska svenskar iaf.
Problemet är att för de som kommer från länder där fängelserna är en kal betongcell inlåst med 30st andra på vatten o bröd så är våra fängelser lyxhotell, där du t.o.m. får betalt 10ggr mer än du skulle tjänat i hemlandet. Då blir det knappast avskräckande.
Sen när man på det lägger att vuxna män kan komma o påstå de är 14 år och bli helt straffbefriade, eller säga de är 15-20 o få den straffrabatt som vi vanligtvis ger unga som inte utvecklat sitt konsekvenstänkande, ja då blir det helt snett.
Det är en väldigt svår fråga. Ska vi utkräva extra hårda straff av etniska svenskar som hamnat fel bara för att kunna utkräva tillräckligt avskräckande straff av babianerna, eller kan vi få den politiska backbone som krävs för att köra ut babianer som inte sköter sig?