2016-01-21, 11:43
  #181
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av laserthing
Kan det vara ett terroristrelaterat beslut? Att man lärde sig en läxa kring alla turer i media efter att man grep fel person häromsistens? Vi ligger väl fortfarande på hotnivå 4. Man kanske har börjat jakten på alla dessa okända individer som passerat Sveriges gränser och kan vara IS anhängare?

Det har man arbetat med i något år redan, och det är inte vanliga Polisen som jobbar med det.
Citera
2016-01-21, 11:51
  #182
Medlem
Finskpinnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Harga
Den gnutta förtroende jag haft för polisen är nu totalt borta. Inte ens något hopp att det på individnivå ska finnas rättskaffens män i kåren. De har jagats ut och ersatts av kulturmarxistiska kloner av hbtq certifierade "hen" som är regimlojala utan vare sig moral eller självtänkande. De tuffa tiderna kommer gå in på en hårdare nivå. Vi svenska män måste se om varandra och våra familjer på egen hand. Myndigheterna vill oss bara illa. De har redan raserat Försvarsmakten och Räddningstjänsten, nu är även Polisenmyndigheten helt förlorad. Våra kritiska röster försöker de tysta genom att kalla det för "hat", och skärper straffet för oss som tycker "fel". Herrejävlar va illa det är....
//Hårga

Det är just sådan inställning människor har i klansamhällen som återfinns i t ex Mellanöstern och Afrika. Med tanke på hur illa samhällsfunktionerna fungerar i sådana samhällen, och hur genomkorrumperat allting är, så tycker jag inte att vi ska resignerat se på hur välfärden nedmonteras. Vi måste aktivt visa att vi inte accepterar samhällsutvecklingen, om så "endast" genom att inte slentrianrösta på ett parti, utan att kritiskt granska partiprogram, löften och uttalanden innan man röstar. Man ska inte bara ta politikerna på orden, utan tolka det de säger utifrån deras ideologiska hemvist och den syn på människor som den ideologin har. Ett parti som t ex Moderaterna skulle aldrig säga rakt ut att de t ex vill gynna de redan rika på bekostnad av de fattiga.
Citera
2016-01-21, 12:09
  #183
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av The13
Det har man arbetat med i något år redan, och det är inte vanliga Polisen som jobbar med det.

Det är NOA, tidigare Rikskriminalen som håller i detta.
Citera
2016-01-21, 12:14
  #184
Medlem
Jag brukar få gånger kommentera någon form av politiska händelser, framförallt på Flashback men detta sved nog för mig att logga in och kommentera.

Att politiker ljuger? Inte oväntat, det är i princip halva deras arbetsbeskrivning att ljuga och försköna de olika politiska intressen de representerar.

Men att Polisen systematiskt ljuger på detta sätt för att gynna dessa politiska intressen på ett såpass tydligt sätt är inte bara orimligt, men det säkrar bara min övertygelse om att vikten av att helt reformera polisen och samhällsstrukturen kring det.

Vi lever i en orimlig tid där Polisen på ena hållet kritiserar medborgare för att använda stark kryptering men själva håller sina interna processer så hemliga som möjligt.
Citera
2016-01-21, 12:27
  #185
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av laserthing
Det är NOA, tidigare Rikskriminalen som håller i detta.

..som håller i Alma ja, som tillhör den vanliga Polisen, men:

"Man kanske har börjat jakten på alla dessa okända individer som passerat Sveriges gränser och kan vara IS anhängare?"

som jag svarade på, arbetar SÄPO med sedan något/några år tillbaka.
Citera
2016-01-21, 12:28
  #186
Medlem
Går det inte att ta upp detta i förvaltningsdomstol e dyl?
Citera
2016-01-21, 12:29
  #187
Medlem
Tror inte detta har med "flyktingarbete" att göra, utan med terrorism. Här patrullerar polisen med automatvapen i Södertälje.

https://twitter.com/Lerulf/status/690121871824674817
__________________
Senast redigerad av laserthing 2016-01-21 kl. 12:32.
Citera
2016-01-21, 12:31
  #188
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DirtyHarry
Går det inte att ta upp detta i förvaltningsdomstol e dyl?

"Så här förklarar en av DN:s källor inom polisens kommunikationsavdelning hur man resonerat:

– Ledningen inser att loppet är kört. Sekretessbeslutet skulle inte hålla i förvaltningsrätten och det här är ett sätt att försöka komma ur problemet."

Från artikeln jag tidigare länkade till.
Citera
2016-01-21, 12:33
  #189
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av laserthing
Tror inte detta har med "flyktingarbete" att göra, utan med terrorism. Här patrullerar polisen med automatvapen i Södertälje.

https://twitter.com/Lerulf/status/690121871824674817

"– Det här ska vara normalt för folk att se och inte något att vara rädda för, säger Patrik Thorsén, polisinspektör."

"– Det är en del av vår kommendering sedan november, förklarar polisinspektör Mattias Bergqvist."

http://lt.se/nyheter/sodertalje/1.34...d-automatvapen
Citera
2016-01-21, 12:36
  #190
Medlem
Mörkläggaren, propagandaorganet och kålsuparen DN ondgör sig över polisens mörkläggning under insatsen Alma, där alla polisens interventioner rörande migranter inlemmas i Kod 291 som "arbetsmaterial" för att utesluta offentlighetsprincipen; Helmerson har rätt (men en kålsupare är en kålsupare):

Citat:
I ett stort material, som Alma, finns ovillkorligen många känsliga delar som polisen har alla skäl att hemlighålla. Det kan handla om rikets säkerhet, om antalet poliser som finns på olika platser eller pågående brottsbekämpning. Att inte lämna ut sådana uppgifter är en helt annan sak än att lägga en död hand över hela materialet och kalla det ”arbetsmaterial” som polisen nu gjort.

Sådant ses nämligen inte som allmänna handlingar och omfattas inte av offentlighetsprincipen. Att kalla känsliga uppgifter ”arbetsmaterial” är ett beprövat grepp av makthavare. Det betyder inte att det är acceptabelt.

Polisens agerande öppnar bara för spekulation. Är Alma så omfattande och kräver så stora resurser att fältet nu ligger öppet för annan brottslighet? Har polisen tappat greppet, misslyckas man med att skydda asylsökande? Tar myndigheten politiska hänsyn – vilket också misstänktes efter sexbrotten i Kungsträdgården – genom att inte berätta vad operationen kostar?

Länk (unvisit) för den som inte vill stödja agendajournalistiska hycklaren DN med ett klick:

http://unvis.it/http://www.dn.se/led...la-granskning/


Vanlig länk:
Citera
2016-01-21, 18:01
  #191
Medlem
Vi får allt se till att hålla igång denna tråd. Kod 291 är nämligen ett kvitto på att demokratin är i fara.

Enskilda poliser på NOA tycker sig alltså av politiska skäl ha rätt att hemligstämpla hur delar av polisens vardag ser ut, vilka åtgärder som görs, vilka brott som begås etc.

Den eller de som fattat beslutet borde få sparken illa kvickt.

Om inte media överklagar till Förvaltningsrätten får man väl göra det själv.
Citera
2016-01-21, 18:42
  #192
Medlem
Smoothmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Midsommardagen
Vi får allt se till att hålla igång denna tråd. Kod 291 är nämligen ett kvitto på att demokratin är i fara.

Enskilda poliser på NOA tycker sig alltså av politiska skäl ha rätt att hemligstämpla hur delar av polisens vardag ser ut, vilka åtgärder som görs, vilka brott som begås etc.

Den eller de som fattat beslutet borde få sparken illa kvickt.

Om inte media överklagar till Förvaltningsrätten får man väl göra det själv.

Tyvärr ser det ut som om våra medier inte prioriterar denna nyhet alls. Nyheten har redan i det närmaste dött ut.

Vi lever uppenbarligen i ett land där medierna högaktningsfullt skiter i vad höjdarna gör mot Sverige och dess medborgare. Man blir fruktansvärt frustrerad över den förljugenhetens öken som råder i vårt land nu - såväl politiskt och medialt som polisiärt. Var har hederligheten tagit vägen? Var har känslan för rätt och fel tagit vägen? Landets styrande, medier och polischefer struntar helt i sin integritet, de går emot sitt samvete.

Nu är det mörkläggning, nedtystning, inre hot, straff och totalitära grepp som gäller. De styrande gör helt enkelt allt för att svenska medborgare inte ska få reda på hur fruktansvärt illa läget är på invandringsområdet.

Detta är en gigantisk, jävla rättsskandal. Och ingen inom rättsväsendet, bland medierna eller politikerna lyfter ett förbannat finger för att fixa detta. Sverige är på väg ned i en mycket mörk avgrund. Vem kan reda upp detta? Vem kan återställa landet igen när hela statsapparaten och de som ska syna den tycks jobba i maskopi med varandra för att hindra sanningen att komma fram? Det ser inte bra ut - inte bra alls.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in