Citat:
Ursprungligen postat av
Crysalis
Intressant med en annan infallsvinkel på Marx än gängse bild. Jag förknippar Marx med klasskamp men har inte läst värst mycket av honom, så min bild är färgad av vad andra skrivit om honom.
Platon var ju f ö lång före sin tid med idéer såsom kommunal barnomsorg, jämställdhet mellan könen där båda förvärvsarbetar m m. Aristoteles pratar f ö om sin mentors idéer i termer av kommunism.
Tror du inte att det kan vara så att många koncept/ideologier kapas och utnyttjas för egen vinning av hänsynslösa individer, och att det eftervärden minns var den degenererade avarten av ideologin, inte den ursprungliga idén?
Helt klart är klasskampen primär, men klasskamp kan ju drivas på olika sätt. Även det klasslösa samhället kan beskrivas eller föreställas på olika sätt. värt att nämna, är att begreppet klasskamp myntades innan marx använde det, minns inte vem just nu.
Mina egna tankar och idéer har influerats av Marx, men jag har ju ett annat perspektiv eftersom jag lever i en helt annan samtid än vad Marx gjorde och har fler facit i hand.
Jag förespråkar en lokal kooperativism och gemensamt ägande av det basala növändigheterna. Individen ska inte bekymra sig om sina naturliga rätter.
Kooperativism är väldigt negativt laddat, eftersom det influerat och praktiserats av fascistregimer, fast då på nationell nivå.
Jag ser inga problem med lokalkooperativism, då jag anser att det inte finns något skadligt med den formen. Passar inte ena staden kan man röra sig vidare mot nästa.
Detta är ju mina utopiska teorier och jag känner att jag flummar iväg lite off-topic.
Helt klart håller jag med om att koncept och idéer korrumperar hos hänsynslösa individer, jag tror däremot inte att dem känner sig hänsynslösa.
Men jag brukar säga att, ofta kommer någon med en bra idé, sen diskuterar dumma människor den