Citat:
Ursprungligen postat av
Amelia1
Det konstiga är summan i relation till inkomsterna…ingen jävel jobbar i det hushållet. Men antar att staten försörjer stabilt. Slussa ett par ungar och du har en inkomst iaf i 20 år…i hennes fall typ 30 år totalt…pensionen dock lär bli ett skämt och hon lär då snuva barnens pengar då och gråta till sig en hel del istället.
Parasit var det ja.
Precis som du säger så har hon barnbidrag och med flerbarnstilläget blir det totalt 9240 gör 5 ungar. Sedan får hon ju underhållsstöd för dom två äldsta på ca 4000 totalt.
Så totalt har hon troligtvis en inkomst på ca 15-20000 per månad lite beroende på vad deras hyra kan ligga på.
Mannen har väl något slags försörjningsstöd som ligger på ca 16.000.
Så speciellt rika är dom inte, men maten och hyran har dom råd med utan problem.
En total inkomst på 35.000/mån för två vuxna och fem barn är dock ingenting. I vår familj så tjänar vi båda mer än så på varsitt håll. Får ångest av tanken på att leva med så små marginaler dom förmodligen håller sig inom.
Tror att hon framställer sitt liv som mycket mer trevligt än vad det är..