Citat:
Ursprungligen postat av
Magnum
Antar att du syftar på bappelsinen och negern. Bappelsinen har inte skett då den var en del i ett lundaspex. Däremot har den använts i reklamsammanhang med Elfving där det låter precis som i en direktsändning, men du har alltså inte hört den i direktsändning då det helt enkelt inte har skett. Du har med andra ord skapat dig ett falskt minne.
Negern har skett men det var inte neger han sa, det var "en ekorre" med kraftig skånsk dialekt: "Kan de vae en egorre?" vilket låter nästan precis som skrönan och är ett helt korrrekt svar till den fråga som sägs ha ställts. Den exakta formuleringen av Elfving vet jag inte. Händelsen är dessutom bekräftad av programledaren själv men han uppfattde inte riktigt vad killen sa samt att de enligt skrönan snabbt bröt samtalet verkar inte ha skett.
Jag fattar inte riktigt hur du kan missa det, för i länken du själv lagt upp – intervjun med Ulf Elving – säger ju Ulf rakt ut att pojken som ringde in faktiskt sa “Kan det vara en neger?”. Det är alltså hans egen minnesbild av vad som sades. Det enda som är oklart är att man inte hittat klippet i arkivet, och att Ulf själv inte hörde exakt alla ord i direktsändningen just i stunden, men han säger ändå tydligt att det var det pojken sa.
Och hela grejen med “bappelsin” verkar folk mest ha blandat ihop med reklamen, för jag har inte hört någon som verkligen minns det från själva direktsändningen.
Det här snacket om “falska minnen” har blivit en hype. Vi är flockdjur, och ibland blir man bara less på hur jäkla korkad människan kan vara. Vi är smartast på jorden men ändå helt utan självreflektion, och det märks överallt, inte minst i politiken.