Citat:
Ursprungligen postat av
Stivali
Som kommentator har man nog inte så bra koll på vad man sagt när folk (ofta berusade) kommer fram & ska dra klassiska repliker. I boken "Fotbolls-VM genom tiderna" berättar faktiskt Hegerfors just en sådan grej.
En oerhört entusiastisk berusad man ragglar fram till Arne på någon krog. Han vrålar "-Eder skjuter nog därifrån. Zoff dirigerar muren. Eder tar sats. Eders skott rammar ribban!! Socrates är framme på returen. Det är kvitterat!!"
Fyllot var helt uppspelt av glädje & malde på.
"-Vilken rackarrökare!! Zoff rör inte en fena! Det är uppemot 35 grader här på Estadio de Sarria och vi kan räkna med en svettig match i alla avseenden."
Det visade sig att han kunde rabbla stora delar av referatet från Italien-Brasilien 1982 utantill. Arne var helt paff när mannen gick igång där i baren.
...
Ett bra tag senare kom dock Arne på att det där fyllot hade ju blandat ihop begreppen rätt rejält där i dimman. För det var ju mot Argentina som Eder stänkte iväg en frispark i ribban. Det var inte Zoff utan Fillol som var målvakten. Det där fyllerabblandet innehöll en del missar.
Arne kommenterar den roliga incidenten så här i boken (han har själv skrivit kapitlet om VM-82): "-Fast det tänkte varken jag eller någon annan på förrän långt efter det där restaurangbesöket - och varför förstöra en bra story med massa fakta...?"
Intressant, det är som den klassiska frågan: "How many animals of each kind did Moses take on the ark?"
Då svarar alla att det var två av varje sort. Men ingen lägger märke till att det inte var Moses som gjorde detta, det var Noah.
Men eftersom båda figurerna går att finna i samma kontext - det vill säga Bibeln - så lägger ingen märke till felaktigheten i frågan.