Citat:
Ursprungligen postat av
Laughlines
Att förneka förintelsen handlar inte om att där finns en alternativ berättelse om vad som egentligen hände med judarna utan endast om att rentvå nazismen och sätta en stor skamfläck över den judiska befolkningen. Att sprida sådana lögner som gör människor till idioter och misstänksamma gentemot ett helt folkslag borde rimligtvis på något vis förhindras. Det är en form av förtal.
Fast att förbjuda att yttra vissa uppfattningar skulle göra att de försvinner eller ens minskar är en naiv tro på lagstiftning. Om något så tenderar väl förbud legitimera de uppfattningarna. Finns nåt rent intuitivt tilltalande i att "om man inte har något att dölja varför komma med förbud?", även om tanken bakom förbud inte är att dölja nån sanning så kan det ge ett sånt intryck inför okunniga. Finner det även etiskt problematiskt att människor som inte tror på förintelsen (och yttrat det) skall sitta i fängelse flera år (okej, den här tanten fick månader och inte år, men finns andra exempel där straffen varit längre) precis som folk som orsakat en direkt skada på andra så som mördare, våldtäktsmän eller misshandlare. Ett fritt samhälle måste acceptera att även anstötliga uppfattningar får komma till tals. Förstår tanken med att kalla det förtal, men eftersom det är en annan uppfattning om ett historiskt skede (hur knäppt och ovetenskapligt det än är) och inte riktat mot nån specifik individ tycker jag inte det håller.
Dumhet skall inte vara kriminellt, det skall exponeras för vad det är. Förmodligen är det bara en liten minoritet av förnekarna som har en
medvetet ond agenda med det, resten är lurade av den första gruppen, ideologiskt förblindade eller ägnar sig åt nån slags försvarsmekanism för att de själva var med på den tiden och inte vill erkänna det.
Citat:
Ursprungligen postat av
H4XXM4N1337
Varför förneka förintelsen? Varför förneka det faktum att Hitler försökte radera ut de detrimentella raselementen från jordens yta?
Det är ofta det fega sättet istället för att erkänna att man innerst inne tycker att det inte hade varit en så dum idé om han och de andra nazitopparna lyckats avsluta jobbet.