Citat:
Ursprungligen postat av Jeff-Pass
Lady Gaga berättade ju att hon hade problem med att hitta en partner som hon kunde trivas med, vilket kan vara EN DEL av problematiken.
Troligtvis orkar få män ha Lady Gaga-personligheten på sin flickvän, särskilt om det bara är en vrickad knark-persona som hon visar upp. Inte undra på att hon får problem att hitta en partner, och att hon får dåligt självförtroende (ätstörningar går hand i hand med det), och att hon förmodligen är allmänt olycklig.
En kvinnlig artist som dog ung p.g.a. droger var ju Janis Joplin. Var det inte också så att även hon hade svårt att hitta en pojkvän? Scrollock?
Janis Joplin hade inget som helst problem med att hitta tillfälliga förbindelser, då hon låg friskt med såväl kvinnor som män, och hennes intresse för karlar sträckte sig ända från vilda typer som Jimi Hendrix och Jim Morrison (ett väldigt tumultartat förhållande för övrigt då hon sedan slog honom i skallen med en Whiskeyflaska) till mjukistyper som Leonard Nimoy och Dick Cavett. Förhållanden var det dock svårare med, även om hon var förlovad med Seth Morgan när hon dog.
jag tror att det i hennes fall, precis som i Lady Gaga, handlar om att de aldrig känner att de får nog med uppmärksamhet. Att hitta en partner blir lite som en paradox, för då måste man hänge sig åt den personen när man vill ha så mycket mer uppmärksamhet från alla håll och kanter. Den uppmärksamheten kommer dock aldrig riktigt nära inpå, varför man inte är riktigt nöjd med den heller. Resultaten blir att man känner sig obekräftad oavsett hur man än vänder på det, vilet i sin tur leder till depression och självdestruktivt leverne. Om Lady Gaga vandrar samma väg som Joplin är väl inte helt omöjligt, nästa år kan hon kvalificera sig för "Club 27" om hon så vill, men jag tror nog snarare att hon bara suktar efter mer uppmärksamhet genom sitt smått desperata beteende.