Köpkraften urholkas så klart, men man skrämmer nog inte upp de som kan rösta med att halvera siffrorna i lönekuvertet. Man väljer istället osynlig devalvering av lönerna.
Nedskärningar däremot, gillar man. T ex denna, där 600 tjänster tas bort i landstinget Dalarna:
http://www.lakartidningen.se/Aktuell...-300-miljoner/
Citat:
En minskning med 600 tjänster fram till 2019, 65 färre vårdplatser och färre AT-block. Så vill Landstinget Dalarnas ledning få en ekonomi i balans med besparingar för totalt 700 miljoner kronor.
Och detta händer så klart inte bara i Dalarna. Karolinska universitetssjukhuset - ett flaggskepp för avancerad vård - måste spara 600 miljoner bara i år (av c:a 16 miljarder).
Den som undrar vem som påverkas av alla neddragningar, ska självklart inte fråga någon som är frisk, har jobb och inte behöver hjälp av någon myndighetsinstans. Det är inte ens längre självklart att polisen kommer till den som slår larm, och vården fungerar inte som den ska. Gamla vägras äldreboenden.