Citat:
Ursprungligen postat av
BajsBoo
Bara att gå in på Hemnet så ser man att det ligger tio tusentals bostäder till salu var dag. Hur kan det göra det om det inte finns några bostäder, de som säljer skall de flytta in i tält eller

Ditt påstående är så korkat att det gör ont. För det första blir ett objekt inte ledigt bara för att det är till salu. Det är fortfarande någon som bor i den.
För det andra så byter de som säljer i regel upp sig till något större eller bättre. Sälj tvåan i innerstan och köp ett mindre hus några mil bort. I många fall säljer man för att flytta ihop med partner.
När du sålt kan du även med enkelhet betala 10k/månad i andra hand alternativt hyra om du stått i kö i 10 år.
Den faktiska bostadsbristen kommer av att det väller in +150k pers på årsbasis samtidigt som det knappt byggs något alls. Ja, det kanske finns lediga lägenheter i diverse avkrokar runt om i landet, men där finns det istället inga jobb. Dessutom lägger Migrationsverket vantarna på varenda m2 i dessa områden för att husera flyktingar. Hur påverkar det inflyttningsviljan tror du?