Citat:
Ursprungligen postat av
aNoN_
Eran önskan är min lag:
Dplay kräver flash, och en uppdaterad sådan. TV4Play ploppar igång automatiskt numera.
Viaplay kräver att man trycker F5 när bilden blir svart och man bara får ljud. Det krävs även att man väntar ca 10 sekunder med att trycka på F5 efter att man laddat ett nytt avsnitt för att det ska fungera. Detta gäller även efter reklampauserna som kommer mitt i avsnitten. Alltså vänta ca 10 sekunder efter att videon drar igång igen (med svart bild) därefter tryck F5. Ibland kan man få trycka på "försök igen" när ett felmeddelande kommer upp.
Viaplay var en svår nöt att knäcka, men tillslut så. Tack för att ni har tålamod! Tricket de använder är att namnge XML filerna till samma namn som reklamfilmerna, så när man blockerar reklamfilerna så blockeras samtidigt XML filerna, och så har de skript som upptäcker om dessa XML filer inte tillåts att laddas in, och så blockeras materialet från att visas. Smart lösning. Men inte smartare än mig
Glöm inte att inaktivera EasyList standardfiltret som kommer med ABP ifall ni får problem på playsidorna! Den har en tendens att blockera lite förmycket för att vara praktiskt på playsidorna.
Håll till godo!

Tack för det, funkar för mig på alla kanaler. TV4 var jag tvungen att som du säger stänga av EasyList, men allt lirar nu.
Citat:
Ursprungligen postat av
UgLyBastard
lite noob nu.
men hur får jag till det där?
noobguide
Jag har uBlockOrigin och Firefox, där gör man iallafall så här: Klicka på uBO-ikonen, Öppna kontrollpanelen (ikonen längst till höger), klicka på fliken "Mina filter" och klistra in aNoN:s script i rutan. Klicka på knappen "Verkställ ändringarna" därefter. Gå nu till fliken "Tredjepartsfilter", leta upp och bocka rutan för "Mina filter" där. Eventuellt behöver du även bocka av rutan för "EasyList" också (om den var aktiverad) för att få TV4 att funka.
Du behöver sedan uppdatera play-sidorna förstås... (eller så starta om Firefox helt enkelt).