Citat:
Ursprungligen postat av
godboy
Det där med tilläggsförsäkringar ställer jag mig lite tveksam till. Känns mest som ett sätt att försöka mjölka leasingkunderna på mer pengar. Är man normalt rädd om bilen så bör det inte bli några bekymmer. Många handlare har ändå rätt tydligt angivit i sina kontrakt vad som gäller. De kan ju inte förvänta sig en ny bil tillbaka efter avslutad period.
100% men det gäller ju även vanliga försäkringar.
Den jag kollade på var ganska rimlig och handlade om sänkt självrisk med lite utökat skydd till överkomligt pris, sker det en olycka betalar den för sig med råge s.a.s. så inget fel i sig.
Tog den inte själv just pga anledningarna du nämner men sympatiserar med de som hellre pyntar lite extra för att kunna sova gott.
Men som sagt gäller att läsa det finstilta, händer nog att de säljer kaka på kaka till räddharar ibland också.