Citat:
Ursprungligen postat av Katarsis
Utan bortförklaringar om att du har psykiska problem eller inte blev älskad under din uppväxt, utan utifrån ditt normala jag - är du då kapabel att vara ond? Rent och uppriktigt grym och elak?
Själv börjar jag tröttna på att alla känsloyttringar som inte passar in under "love, peace and understanding" klassificeras som sjuka i någon form.
Man mister ju halva sin personlighet, om bara hälften av de känslor man hyser "får" kännas (även om man förhoppningsvis oftare känner kärlek till omvärlden än hat).
Jo, jag hade nog kunnat vara riktigt ond
Jag har förvisso en psykiskt störning, men om man bortser från den så om någon hade t.ex våldtagit min syster. Då tror jag allvarligt att jag hade varit kapabel till att tortera vederbörande person långsamt till döds utan att tänka på någon form av straff eller liknande!
Typ utföra chakra-tortyr o liknande