Citat:
Ursprungligen postat av
psykoshippien
Jag har haft netgear (osäker på korrekt avgifelse av märket nu) i alla tider och i samtliga fall hos den produkt jag haft (hemmarouter för ADSL) så har jag kunna titta igenom all nättrafik via den, såklart som du säger att det skrivs över sinom tid men tror inte det är mer än några bytes av information varje "klick" behöver för att loggas, varpå jag kan ponera att det tar uppemot runt 10000 sid-lämningar innan det börjar lappas över. Kul att bli tillrättavisad dock, alltid bra o lära sig något nytt...
1) Det är skillnad mellan live-loggning (du kan se trafikströmmar i ett fönster medan fönstret är öppet) och loggning till minne (RAM/NVRAM).
2) Det är skillnad mellan loggning av INTRÅNG (blockerade anslutningar utifrån) och trafik inifrån. Många routrar loggar faktiskt intrångsförsök då de är otroligt mycket färre. Är du säker på att det inte är det du tittar på?
3) Det är en ganska stor prestandaförlust att logga trafikdata på ett läsbart sätt. Tex så måste du göra en DNS-uppslagning på varje IP-adress du inte har data för, även om inte trafiken i övrigt kräver DNS-uppslagningar. Om du bara loggar IP-adresser så är det i princip oläsbart, du måste gå på den datamängden med ytterligare verktyg.
4) Reverse-uppslagningar på IP-adresser producerar oftast inte så intressanta resultat då en IP kan ha tusentals domännamn som den servar (man ser en serverfarm, inte goatporn.megaporn.com). Du kan lagra användarens DNS-uppslagning istället, men förr eller senare så kommer DNS-cachen att fyllas och du måste göra nya uppslagningar, vilket leder till prestandaförluster enligt ovan.
5) "Några bytes" per klick (det är det inte, det blir "några bytes" per anslutning, och en webbsida=ett klick kan innehålla data från tiotals servrar så det kan inte grupperas så enkelt) kommer snabbt fylla upp minnet på enklare hemmaroutrar. Dessa kan typiskt ha 2-8 megabyte RAM och 8-32 megabyte NVRAM. Det allra mesta av detta utnyttjas redan av systemet, man designar inte sådana produkter med "mer hårdvara än vad som behövs" då prismarginalerna är enormt små och konkurrensen stenhård.
6) Det viktigaste argumentet är att ingen slutkund utom professionella användare efterfrågar denna information, så det är meningslöst att aktivera den som standard. Inte ens professionella brandväggar i den undre SMB-klassen (de som kostar några få tusen kronor) brukar ha det aktiverat som standard. Däremot finns det såklart en del "riktiga" säkerhetsprodukter som har det aktiverat som standard men sådan utrustning finns inte på pytteföretag. Dessa produkter brukar dessutom säljas med just trafikkontroll och -loggning som argument och innehåller ofta en massa annat göttigt, som DPI och IDS/IPS.