Citat:
Ursprungligen postat av
Frigjord
Jag förespråkar den bilden att vi egentligen inte ens vet i vilken ände vi ska börja för att få insikt i en sådan fråga om tillvaron. Vi tror gärna att vi nått absolut kunskap för att vi namngett ett fenomen. Men dessa abstrakta tankemodeller vilar alltid på en massa antaganden man aldrig kan veta för absoluta sanningar eller ens vad de egentligen innebär: vi kallar det ena "medvetande", det andra "materia" och tycker oss ha ställt upp en meningsfull dikotomi, men utan någon särskilt djup förståelse för vad det ena eller det andra egentligen "är" för något.
Jag tycker vi kan kalla verkligheten för en upplevelse, ty sådan framträder den i medvetandet. Om du förnekar qualia så talar du själv bokstavligt talat för döva öron, för ens omnämnandet av en teori eller ett omdöme om världen kräver qualia som det medium genom vilket tanken tar sig till uttryck. Håller du inte med? Att världen finns kvar även under narkos är något som varseblis som en sanning när den sövde vaknar upp igen och ser att "allting finns kvar". Du kan således inte påvisa asymmetrin du talar om utan att ta hjälp av qualia, varför qualians existens är rätt löjlig att ifrågasätta, minst i lika hög grad som existensen av yttervärlden. Så varför förnekar du den uppenbara existensen av ditt eget medvetande? Sjukt!

Vi kan naturligtvis inte matematiskt motbevisa olika hypoteser som utgår från metafysiska fenomen. Vi kan vara boltzmannhjärnor som bara existerar för stunden eller så kanske vi är marionetter som gudarna leker med. All naturvetenskap har sin grund i principen att den enklaste förklaringen till våra observationer har företräde och i vardagligt tal betraktas som bevisad, tills dess att en bättre förklaring tar över. Newtons fysik betraktades som bevisad tills relativitetsteorin tog över, som i sin tur fick lämna över till kvantfysiken. Vi kan inte göra bättre än så.
Neurokirurgerna har genom reproducerbara experiment visat att den fysiska hjärnaktiviteten föregår medvetandet i tiden. Vi upplever inre förnimmelser när nervbanor stimuleras och vår personlighet förändras permanent om nervbanorna skadas. Den enklaste förklaringen är då att hjärnan skapar medvetandet. Att det skulle vara tvärt om är mer långsökt.
Jag ifrågasätter inte existensen av qualia, men jag ifrågasätter qualia som ett övernaturligt fenomen. Gemensamt för både medvetande och qualia är bristen på stringent definition. Daniel Dennett jämför medvetandet med magi. En magiker står på scenen och trollar. Vi vet att magikern inte trollar på riktigt utan bara skickligt utför olika trick som får det att se ut som magi. Lyckas vi förklara hur magikern utför ett trick, så försvinner den magiska känslan och vi betraktar det som fusk, till skillnad från äkta magi som bara kan existera när vi inte vet hur den utförs. Äkta magi blir det som återstår när allt annat har förklarats. Och Dennett menar att det är samma sak med medvetandet. Bit för bit lyckas vi kartlägga hur hjärnan fungerar, men resultatet blir bara att det som vi tidigare betraktade som medvetande nedgraderas till att vara hjärnaktivitet. Om medvetandet per definition är det som inte kan förklaras, så kan vi aldrig komma närmare en förklaring.
Jag betraktar qualia som hjärnans sätt att beskriva sina egna tillstånd i en självreflexiv modell. Om hjärnan bestämmer att det känns på ett visst sätt att se röd färg så upplever vi det så. Hur skulle vi kunna göra något annat?
Citat:
Ursprungligen postat av
Autobahn76
Varför och hur kan "fysiska" processer ge "inre bilder"? Hur går det till?
Vad är inre bilder och vad vet vi om dem?
Du har förmodligen en porträttlik inre bild av hur din mamma såg ut när du var liten. Som en detaljrik tavla inuti huvudet. Men hur är det egentligen med detaljrikedomen? Vilken färg har hon på tröjan och hur hade hon kammat håret på bilden? Du kan förmodligen inte svara på sådana frågor utan att tänka efter ett ögonblick, för den porträttlika inre bilden existerade aldrig. Du bara trodde att du hade en sådan. Varför skall hjärnan slösa energi på att måla upp detaljer som inte brukar behövas? Det är mycket billigare att skapa en tom bild och få dig att tro att det är en porträttlik bild, för att sedan fylla på detaljerna i efterhand om de visar sig behövas. Bara du tror att bilden finns där så gör det ändå ingen skillnad.
Vi behöver mentala abstraktioner för att kunna skapa en modell av omvärlden, av oss själva och våra inre tankar. Inre bilder är hur hjärnan beskriver dessa abstraktioner.