2015-08-21, 11:54
  #61
Medlem
karmamans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grävulen
Helt sjukt att han pstr att det r politikerna som ger oss yttrandefrihet i Sverige och hotar med att han ska ta yttrandefriheten ifrn svenska folket.

Helt otroligt hur obegvade journalister/PK-folk r.

Invandring till Sverige, bistnd frn skatt, vrdsystem till flyktingar m.m. r givet frn fdseln pga "mnskliga rttigheter".

Yttrandefrihet r ngot vi fr av vra politiker?
Citera
2015-08-21, 11:56
  #62
Medlem
OvissFramtids avatar
SVT i sitt esse, mste bli tydligare fr allt fler att den kanalen endast bedriver agendasttande journalistik, med syfte att "uppfostra" befolkningen. "Tycker ni inte som vi, delar ni inte vra nyheter, s tnker vi inskrnka yttrandefriheten" fr att alternativ media ntligen brjar g om statlig propaganda. Blir det inte tydligare fr allt fler vilka som r de "anti-demokratiska" krafterna i Sverige? Innan valen 2010 och 2014, stllde samma sida frgan hur svenskar kan rsta p ett "anti-demokratiskt"parti (SD) utan ngra som helst belgg fr det, istllet r man sjlva med i den gruppen som i praktiken hela tiden betett sig odemokratiskt, vnstern samt hgern gr in i en ohelig allians i form av D och lter en minoritetsregering styra majoriteten, medierna har under lng tid bedrivit agendasttande journalistik med smutskastningskampanj efter smutskastningskampanj mot SD. Anti-demokratiska krafter lter inte SD reklamkampanja vilket man skall ha rtt till om man vrnar om press och yttrandefriheten i en demokrati. Snlla du goda "anti-rasist" som lser detta, frst att du inte r p de "godas" sida, sger inte att "vr sida" r god men vi slss fr saken vi tror p som formats och bildats utifrn vr egenskapade vrldsuppfattning. Vi lter inte oss styras utan vi granskar och ifrgastter. Du har blivit vilseledd och frblindad.

Detta har varit genomsynligt fr SD'are nda sedan 2010-11, nu har det gtt 5 r och allt fler mnniskor ser detta, allt fler vanliga svenskar som inte har frmnen att bo i Danderyd eller i Stockholms innerstad som vra journalister har. Vi som stdjer Sverigedemokraterna frnekar inte att det finns riktiga jvla idioter inom partiet, i vissa fall tvttkta nazister, och nej det r inte offerkoftan p heller - dremot mste man ifrgastta varfr ver 80 % av SVT's "public service"- anstllda rstar rdgrnt. Och varfr man inte kvoterar efter hur verkligheten ser ut? r detta en verklighetsfrankrad spegling av samhllet? NEJ. Detta ifrgastts inte av ngon (frutom SD'are), men inte av nn jvel inom "demokrativrnarna" p SVT. Det r solklart att det frsiggr partisk nyhetsfrmedling frn vissa nyhetskanaler. Att ett parti som t.ex. MP har std av 5-6 % av befolkningen medan samma parti har std av ver 50 % hos SVT's journalister r skrmmande...Att vanligt folk som r vldigt starkt "Anti-SD" och sger sig vrna om demokratin inte ifrgastter detta r jvligt skrmmande. Miljpartiet granskas inte lika hrt av media ssom man gr med SD, inget parti gr det faktiskt. Det mste vl vara ganska tydligt?

En reaktion p detta r att alternativ media har bildats, och ftt enormt genomslag p senare tid. Idioter frn SVT's propaganda organ str undrandes och frgar sig varfr? Att alternativ media till och med ocks blivit s stort att det "utmanar" statlig media, som s lnge haft monopol p den enkelriktiga och vinklade nyhetsfrmedlingen. Fr nu statlig media att ta till de allra fulaste knepen av ren desperation i sann anti-demokratisk anda, vilket r s jvla patetiskt. Avpixlat, Fria tider osv skapades inte fr att de kom p ver en natt att: "Nu ska vi skriva om hur onda invandrare r, eller nr dessa begr brottslighet". Nej! De skapades helt enkelt som en motpol fr att vr s.k "Public Service" lnge undanhllit den information som fr befolkningen varit viktig att ta del av, i samma media drev man ven lnge "anti-svensk" journalistik, med en svensk frvare i ett brottsfall printat p frstasidan medan en afrikansk dubbelmrdare vitpixlades. Av den anledning uppstod t.ex. Avpixlat, just drfr sidan heter "Avpixlat" eftersom man inte pixlar och hller p. ven om det s gller svenska frvare. Frga er sjlva, om inte Flashback, Fria Tider eller Avpixlat funnits, hade media d gtt ut med att dubbelmrdaren i IKEA var eritrean? Tror knappast det, denna gngen knde man sig tvungen att g ut med den infon, det gick inte att bete sig ssom man gjort de senaste 10-20 + ren (Ls Lilla Saltsjbadsavtalet) eftersom det annars skulle gett en totalt motsatt effekt med allt fler som sker sig till alternativ media och fr att f reda p "sanningen".

Citat:
Pressombudsmannen Ola Sigvardsson r bekymrad ver att svenskar vnder sig till sajter som drivs av politiska motiv i stllet fr journalistiska ambitioner.

Traditionell journalistik prglas av en vilja att frutsttningslst ska efter sanningen och gra det s gott det gr. De hr andra sajterna knnetecknas av att de har en politisk agenda, sger Ola Sigvardsson.

S jvla patetisk du r Ola, har inte SVT "politiska motiv" d menar du? Du och dina vnner p SVT hade kunnat stoppa alternativ media FR LNGE SEDAN om ni bara rapporterade era nyheter objektivt och neutralt. Men ni ses inte som serisa av befolkningen lngre, eftersom ni t.ex. anstller vinklade "experter" ssom Pascalidou vid valvakor fr att hva ut sig det ena och det andra om SD.

"Traditionell journalistik prglas av en vilja att frutsttningslst ska efter sanningen och gra det s gott det gr" - Jaha, men varfr har ni totalt misslyckats d? Den enda sanningen ni sker efter r "er sanning" och inte folkets.

S jvla patetiska SVT r s det inte r sant...


http://www.barometern.se/reagera/rod...-ifragasattas/
http://www.svt.se/opinion/svt-och-sr...partisympatier
http://www.etableringutomlands.se/sv...oedgroen-roera

Och s undrar de varfr allt fler mnniskor har allt mer journalistfrakt...
__________________
Senast redigerad av OvissFramtid 2015-08-21 kl. 12:01.
Citera
2015-08-21, 12:01
  #63
Avstngd
Citat:
Ursprungligen postat av Jimbo
Intressant. Har du ngot konkret exempel i PO:s uttalande som du menar stder don tes? Jag ser den nmligen inte.

rligt talat menar jag att flera andra hr i trden har benat ut implikationerna av hans resonemang ganska vl. Ola S uttrycker sig givetvis svvande, att helt ppet sga att man ser yttrandefriheten och informationsfriheten som villkorliga pch frhandlingsbara under politikernas verinseende vore nmligen dynamit, om man sitter p den stol dr Apan Ola sitter.

Men allts, han uttalar sig mot bakgrund av IKEA-morden och de konflikter som blottades mellan olika medieaktrers stt att bertta om hndelserna dr, polisens spaningar etc (dr det visade sig att ett par hgerinriktade alternativsajter hade alldeles rtt i sina uppgifter om den yngre mannens lder och etniska bakgrund, ven om polisen sedan undvek att hkta honom pga hans allvarliga kroppsskador - det fanns ingen anledning att rkna med att han skulle avvika, i alla fall - medan DN, Expressen, SVT och andra teg p dessa punkter). Och hans resonemang drivs av att han blir oroad av att Fria Tider fick lika mnga delningar p sina texter om detta som DN fick - vilket kan ses som en indikator p frtroendet hos somliga lsare fr dessa tv aktrer. Givetvis knner DN (och andra strre dagstidningar) att de har en ny konkurrent som nafsar dem i hlarna.


Lgg mrke till att varken pressetisk sed eller, n mindre, lagen, sger att det r olmpligt i sig utan vidare att omnmna t ex en grov brottslings etniska eller religisa bakgrund. Reglerna sger bara att man br undvika att dra alltfr stor uppmrksamhet till dessa. Det finns inget bud om att de mste dljas.

Fr att g rakt p sak, varfr r det ens en angelgenhet fr PO var folk hmtar sin iformation? Och hur vet han att de som delat FT:s eller Avpixlats artikalr allihop kper hela vidden av de uppfattningar dessa sajter kan ha i andra frgor. Orsaken till att folk drog dit i lnga led verkar ju ha varit att de sg de stora tidningarnas information som otillrcklig och oplitlig. Vad fanken har PO fr anledning att dela dessa farhgor om att folk r okunniga eller extremistiska, eller att vga in dem i sitt arbete? Nej, enligt den formella beskrivningen p vad som faller inom hans roll s ska han inte ha ngra sikter om just det, men eftersom han verkar agera som gammelmedias och siktskorridorens bandhund - han r ju utsedd av mediebranschen och eh, staten - s blir det ju begripligt att han nd hller p s dr.

Allts, hans resonemang r inte inriktat p huruvida sajter som FT eller andra alternativa medieaktrer skulle ha begtt ngra brott mot pressetiken; det handlar helt enkelt om att han bedmer dem som otrevliga och smygrasistiska (i dagens Sverige en ren gummiformulering) och att alltfr mnga lsare hittar dit. Allts hotar han litet lst med att d r det fara fr tryckfriheten, vilket tydligen ska betyda att det kan bli igenerella inskrnkningar i somligas rtt till det fria ordet. Detta r vad han sger, och det r hpnadsvckande.
__________________
Senast redigerad av HepCat-X 2015-08-21 kl. 12:14.
Citera
2015-08-21, 12:06
  #64
Medlem
BushwickBills avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jimbo
Intressant. Har du ngot konkret exempel i PO:s uttalande som du menar stder don tes? Jag ser den nmligen inte.

Yttrande- och tryckfriheten r ngot som vi inte kan ta frgivet. Politikerna ger oss rtten att trycka och yttra oss, men krver att vi gr det p ett ansvarsfullt stt. Om vi inte gr det, kanske friheten inskrnks, sger Ola Sigvardsson.


Som sagt, visst r det inte explicit men vad kan annars vara andemeningen i ovan nmnda citat? Hur tolkar du det? Han informerar oss rakt ut att anledningen till att vi fr uttrycka oss verhuvudtaget r p nder av politiker, gillar de inte vad som skrivs s tar de bort rtten. Det r en vidrig sikt och det bryter med hela den vsterlndska traditionen.
Citera
2015-08-21, 12:07
  #65
Medlem
Jonassons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av boba fett
Du fr tnka p att "politiska motiv" i det hr fallet frmodligen syftar p ngon form av koppling till ett visst parti eller ideologi. Det blir d ganska naturligt att se gammelmedia som politiskt obundna. Sanningen r ju dock att de r svurna till PK-ideologin, vilket gr att de i allra hgsta grad r politiskt drivna, ven om de inte inser det sjlva.
Men obundna tidningar ju en helt ny freteelse. Kanske r det en fljd av att partierna blivit allt mer lika varandra. Under 1800- och 1900-talen var tidningarna vldigt noga med att betona att de var kopplade till ett visst parti eller en viss ideologi.
Citera
2015-08-21, 12:20
  #66
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Onanikrem
Media har sig sjlva att skylla nr folk gr till alternativ media fr att lsa sanningen.
Det rcker med att de statliga medierna ljuger ngra gnger eller "dljer sanningen" d brjar folk ska andra media.

Nr "tta svenskar gruppvldtagit en kvinna p en frja" kom p tapeten s bevisade de etablerade medierna att de inte var tillrknerliga.
Nu frtiden s kollar man alltid alternativ media varje dag, frr brukade jag bara gra det nn gng i veckan eller s, min gamla mamma brukar frga mig vad det str om diverse brottslighet p ntet, d till och med hon slutat lita p de media hon ser och lser, de media hon sett och lst i 70r.

Hr ni det journalister, folk tror inte lngre p er!

Stmmer bra det, s fort ngot strre hnder s frgar alla ldre i min familj och slkt mig om "sanningen" eftersom dom vet om att jag har koll. Ingen tror lngre p att 8 "svenskar" skulle gruppvldta ngon p en frja. Det r tragiskt att folk lser tidningen, sedan gr in p tex FB, Fria tider osv fr att f en strre del av hur det egentligen ligger till. Ett stort misslyckande fr gammelmedia.
Citera
2015-08-21, 12:23
  #67
Medlem
LucNNs avatar
Endast i Sverige ses vl yttrandefrihet okontroversiellt av eliten som ett hot mot demokratin. Man hr Stalins rst i deras ord. Ni fr tycka som ni vill, om ni tycker som PARTIET. Dessa demokrater frnekar sig aldrig.
Citera
2015-08-21, 12:32
  #68
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av karmaman
Helt otroligt hur obegvade journalister/PK-folk r.

Invandring till Sverige, bistnd frn skatt, vrdsystem till flyktingar m.m. r givet frn fdseln pga "mnskliga rttigheter".

Yttrandefrihet r ngot vi fr av vra politiker?
Det r endast ett konstaterande av ett vlknt faktum. Det r politikerna som stiftar lagarna i landet genom vr riksdag. Men det r vljarna som tillstter riksdagens ledamter genom allmnna "fria" val. S medborgarna r i slutndan den som bestmmer vem som skall f stifta lag och indirekt vilka lagar som skall glla i landet.

Yttrandefrihetsgrundlagen r stiftad av riksdagen och inte av folket
http://www.riksdagen.se/sv/Dokument-...?bet=1991:1469
__________________
Senast redigerad av fuckuto 2015-08-21 kl. 12:51.
Citera
2015-08-21, 12:46
  #69
Medlem
KaktusFlaktuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grävulen
Helt sjukt att han pstr att det r politikerna som ger oss yttrandefrihet i Sverige och hotar med att han ska ta yttrandefriheten ifrn svenska folket.

Totalitrt vnstertnk. Staten r fullkomlig. Dina rttigheter r bara till lns och kan nr som helst tertas, ungefr som en fnges villkorade frmn att baka negerbollar p lrdagar.

Om staten brjar uttrycka sig i dessa banor p allvar r det dags att bevpna sig. Serist allts.
Citera
2015-08-21, 12:49
  #70
Medlem
KaktusFlaktuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lagring
Mste inte person som denna tas bort frn sin position? Jag menar absolut inte att han skall mrdas eller skadas p ngot stt men vilken skada kan han gra om han fr fortstta och faktiskt fr inflytande som att inskrnka yttrandefriheten?

r vi ett land som frivilligt gr in i siktsdiktatur med hjlp av PK-byrkrater?

Sjlv lever jag i vertygelsen att jag har rtt att vidta ndvndiga tgrder om ngon annan inskrnker min rtt till frihet. Eskalerar maktens totalitra ambitioner mste vi vervga vldsanvndning. Det vore omoraliskt att inte gra det.
Citera
2015-08-21, 13:04
  #71
Medlem
LucNNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KaktusFlaktus
Sjlv lever jag i vertygelsen att jag har rtt att vidta ndvndiga tgrder om ngon annan inskrnker min rtt till frihet. Eskalerar maktens totalitra ambitioner mste vi vervga vldsanvndning. Det vore omoraliskt att inte gra det.

Jo, men det fr inte komma p tal inom ramar dr folk enbart missbrukar systemet. Om nu en sn snubbe fick genomslag, och den svenska elitmentalitet gick bortom gruppwankeri och blev lag, d skulle det vara pkrvd efter som staten d hade frlorat sin legitimitet. Men just nu r det individer som missbrukar positioner, det r inte formellt institutionaliserat. S detta ska bekmpas med debatt och inom en politisk kontext.
Citera
2015-08-21, 13:13
  #72
Medlem
Lanoos avatar
Citat:
Pressombudsmannen Ola Sigvardsson r bekymrad ver att svenskar vnder sig till sajter som drivs av politiska motiv i stllet fr journalistiska ambitioner.

Svenskar r jvligt trtta p att alla journalister r vnstervridna sm ckel och allts ocks har ett politiskt motiv. Vilket resulterar i att man letar sig till alternativ media fr att sjlv pussla ihop en vettig "sanning" av vad som egentligen hnder och sker.

Yttrandefrihet? Det r bara ok s lnge man har en PK-sikt.
Usch jag vill bara spy p hela grejen. S fruktansvrt trtt r jag p den situationen Sverige satt sig i.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in