Citat:
Ursprungligen postat av
Kenny Kuk
Helt otroligt är det inte. Poliser är bara människor. Vilket de har bevisat om och om igen under de senaste åren. Som exempel ta polisen som hade känslig information från sitt jobb på sin privata e-mail, som sedan blev hackad.

Mjo, men samtidigt får en se till omständigheterna.
I den här situationen rör det sig om en väldigt ung kvinna från väsby som precis har funnits mördad i ett befolkat offentligt utrymme mitt på ljusa dagen. Polismannen är medveten om att det satt skräck i hela grannskapet och att det är många som var bekanta med den unga kvinnan. Att hennes anhöriga och vänner är skärrade och chockade.
Är det troligt då att polismannen såpass tidigt efter mordet läcker info om att den unga kvinnan blivit
torterad ?
Det är väldigt känslig information. Dels för att det säger nåt om GM, och dels för att det kommer leda till ännu mer sorg och rädsla i det område polismannen själv bor i.
Det är en helt annan situation än att ha känslig info i datorn. Här handlar det om att det sägs att grannen ska ha fått reda på att IJ har blivit torterad.